Hlavní navigace

Pronájem dle §9

  • (neregistrovaný) 213.168.178.---

    3. 3. 2008 13:48

    Dobrý den,
    klient má příjmy z pronájmu dle §9,
    v minulých letech jsme uplatňovali
    výdaje procentem. V roce 2007 jsme byly provedeny opravy, které jsouvyšší než %. Jak musím evidovat majetek který pronajímá.
    Nikde se přeci neuvádí vstupní hodnota to daňového přiznání.
    Nevím si rady. Majetek byl z části zděděn a zčásti darován. Stačí mi pouze výpis z ELV, že jsem opravdu vlastník, když nebudu uplaňovat odpis?
    Někde jsem četla, že dle tohoto § se majatek nechová jako obchodní majetek.
    Mám strach pokud uplaním nyní skutečné náklady případné chyby.
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 3. 2008 15:37

      Lina (neregistrovaný) 80.188.231.---

      Re: Pronájem dle §9
      xxxxxx Zákon o daních z příjmů
      §9, odst.(6) Poplatníci mající příjmy z pronájmu a uplatňující u těchto příjmů skutečné výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení vedou záznamy o příjmech a výdajích vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmů v časovém sledu, evidenci hmotného majetku, který lze odpisovat, evidenci o tvorbě a použití rezervy na opravy hmotného majetku, pokud ji vytvářejí, evidenci o pohledávkách a závazcích ve zdaňovacím období, ve kterém dochází k ukončení pronájmu, a mzdové listy, pokud vyplácejí mzdy. Pokud se však poplatníci rozhodnou vést účetnictví, přestože k tomu nejsou podle účetních předpisů20) povinni, pak postupují podle těchto předpisů, budou-li takto postupovat po celé zdaňovací období, přitom se movitý i nemovitý majetek, o kterém je účtováno, nepovažuje za obchodní majetek ve smyslu daně z příjmů fyzických osob. xxxxx

      Omlouvám se za citaci zákona, ale mám zato, že pokud budete mít evidenci příjmů a výdajů vztahující se k Vaší pronajímané nemovitosti, pak je vše v pořádku.

    • 3. 3. 2008 15:45

      andrea (neregistrovaný) 213.168.178.---

      Re: Pronájem dle §9
      .... šlo mi o to, že jsem až doposud zdaňovala jen příjmy %tem a v letošním roce jsem měla strach použít skutečné náklady, když nemám kartu majetku jako podle §7. Jsem skutečně vlastník , takže by neměl být asi problém opravdu použít sk. výdaje. a další rok znovu třeba %?
      Ještě jednou děkuji za odpověď

    • 20. 3. 2008 7:55

      marcela (neregistrovaný) 88.102.3.---

      Re: Pronájem dle §9
      Dobrý den, prosím řeším také otázku příjmů a výdajů za pronájem. Dělám to letos poprvé. Můžete mi prosím poradit, jaké výdaje lze uplatnít jako daňové - může to být např. výměna starých el. zásuvek za nové, výměna svítidel apod. Díky za pomoc.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).