Hlavní navigace

Penzion není v OM

  • (neregistrovaný)

    5. 3. 2008 17:17

    Dobrý den, když mám malý penzionek, kde bydlí moji rodiče a nemám ho v obchodním majetku, co všechno si můžu dávat do nákladů? Opravu radiátorů a plynového kotle asi ne, že? A co třeba žárovky, svoz odpadu, vnitřní vybavení, prostředky na úklid? Jsem z toho jelen.... :-(( Neměl bych třeba uvažovat o zařazení penzionu do OM? Co to obnáší? Děkuji moc za rady. Pavel.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 3. 2008 17:21

      P. (neregistrovaný)

      Re: penzion není v OM
      ....a ještě něco. stejným způsobem dle par. 7 pronajímám vlastní byt, kde platím nájem (společné prostory....), to můžu dávat do nákladů?

    • 6. 3. 2008 8:30

      Lina (neregistrovaný)

      Re: penzion není v OM
      xxxxxxxxxx
      Nevím, jestli Vám stopro odpovím, ale určitě se někdo přidá. Vy máte na pronájem živnosťák? a ten penzion vlastní rodiče? Máte nějakou nájemní smlouvu k užívání penzionu pro podnikání?

    • 6. 3. 2008 10:28

      Pavel (neregistrovaný)

      Re: penzion není v OM
      mám živnostenský list. podnikání mám jako vedlejší. penzion je psaný na mě, bohužel. tam je to s těmi náklady dost ošemetný, to vím, ale potřeboval bych vědět, co aspoň z toho mála můžu uplatnit....už jsem z toho fakt zoufalý

    • 6. 3. 2008 10:35

      Lina (neregistrovaný)

      Re: penzion není v OM
      xxxxxxxxxx
      - u toho penzionu bych se nebála dát náklady na provoz, tj. právě žárovky, vnitřní vybavení, úklidové prostředky, odvoz odpadu - máte asi sjednáno zvlášť pro účely penzionu, zvlášť soukromé pro rodiče - myslím, že by se daly účtovat i energie, jako voda, elektrika, plyn, ale musíte v tom případě zohledit to, co zužitkují Vaši rodiče - stejně tak by se pak dala dát do nákladů alespoň část
      z nákladů na opravy kotle, topení apod. Tady k téhle té problematice se může závězně vyjádřit FÚ, ale jsou to podle mne příliš velké peníze,.. vedete daňovou evidenci?

    • 6. 3. 2008 13:38

      Pavel (neregistrovaný)

      Re: penzion není v OM
      ano vedu daňovou evidenci. i penzion i ten pronajímaný byt, kde zajišťuji úklid a vše ostatní, mám hlášený, jako provozovny. a energie a voda, nemají jinou sazbu pro občany a jiné pro podnikatele? a právě jsem někde slyšel, že je problém, když to není v OM s uplatňováním nákladů na opravy a pod.....tak se pídím, co ve skutečnosti jde a nejde

    • 6. 3. 2008 14:43

      Lina (neregistrovaný)

      Re: penzion není v OM
      xxxx
      Tím, že FO začne o využívání majetku "účtovat" - uplatňovat na něho náklady, vykazovat příjmy..., tak ho v podstatě vloží do obchodního majetku - já vím, že to vypadá blbě, ale je to tak. Spíš je potřeba nějak slušně snížit náklady o část připadající na rodiče... voda si myslím, nemá již dnes jinou sazbu, ale je potřeba opět zohlednit rodiče... u elektriky by pravděpodobně měla být jiná sazba, my jsme ji měli (mám to štěstí, že jsem si ubytovací služby mohla zkusit),... nepočítejte, že jsem expert, pouze doluju to, co jsme používali s tím, že FÚ byl v pohodě a spoustu věcí jsem se dozvěděla tady. Jen si na to rychle vzpomenout.

    • 6. 3. 2008 15:33

      P. (neregistrovaný)

      Re: penzion není v OM
      jo jo jo...děkuji. jenže mně právě říkali, že do roku 2003 se mohly dávat drobný opravy apod. do nákladů, pokud není budova v OM a od 2004 že se to nesmí.....tak já nevím jestli to tak je nebo co s tím...

    • 6. 3. 2008 15:58

      Lina (neregistrovaný)

      Re: penzion není v OM
      xxxxxxxxx
      obchodní majetek (pro účely daně z příjmů fyzických osob)
      souhrn majetkových hodnot (věcí, pohledávek a jiných práv a penězi ocenitelných jiných hodnot), které jsou ve vlastnictví poplatníka a o kterých bylo nebo je účtováno anebo jsou nebo byly uvedeny v evidenci majetku a závazků pro účely stanovení základu daně a daně z příjmů ("daňová evidence")

      Dnem vyřazení majetku z obchodního majetku poplatníka se rozumí den, kdy poplatník o tomto majetku naposledy účtoval nebo jej naposledy uváděl v daňové evidenci.

      Pramen
      § 4 odst. 4) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
      ...... to uvádím proto, abyste si sám ujasnil, jestli nemovitosti máte nebo nemáte v OM. Jak to tak pozoruju, tak máte.

    • 6. 3. 2008 16:18

      P. (neregistrovaný)

      Re: penzion není v OM
      ale já ho nikdy neodepisoval, daň z nemovitosti také platím jako občan ne jako podnikatel....

    • 6. 3. 2008 16:27

      Lina (neregistrovaný)

      Re: penzion není v OM
      xxxxxxxxx
      odpisovat můžete, ale taky nemusíte, to nic.... tu daň z nemovitosti platíte jako občan, jako fyzická osoba a stejně jako fyzická osoba podnikáte. Tam by spíš MOHL být zádrhel, že v přiznání k dani z nemovitosti se ASI přiznává zda je či není stavba využívána pro podnikání......zvlášť jako podnikatel se k nemovitosti nebudete přihlašovat, ten dům je psaný pořád jenom na Vás, pokud si založíte třeba s.r.o., to byste si pak ho mohl nechat na katastru zapsat na s.r.o......

    • 6. 3. 2008 16:47

      P. (neregistrovaný)

      Re: penzion není v OM
      tak mám ještě zkusit zavolat na FÚ, co oni na to? se mi moc nechce, ale aspoň bych měl jasno. protože když někdo pronajímá třeba Němcům v rodinném domku horní patro, taky jim vlastně taky poskytuje služby, jako je úklid apod., ale asi nezdaňuje dle § 7....

    • 6. 3. 2008 17:35

      Lina (neregistrovaný)

      Re: penzion není v OM
      >>

      >tak mám ještě zkusit zavolat na FÚ, co oni na to? se
      >mi moc nechce, ale aspoň bych měl jasno. protože když
      >někdo pronajímá třeba Němcům v rodinném domku horní
      >patro, taky jim vlastně taky poskytuje služby, jako je
      >úklid apod., ale asi nezdaňuje dle § 7....
      xxxxxxxxx
      ... s tím FÚ, nevím, možná sehnat někoho ve Vašem okolí - účetní, poradce, abyste mu uměl všechno pořádně popsat ... pronajímat můžete i podle §9, proto jsem se Vás ptala, jestli na ubytování máte ŽL, my jsme např. měli ubytovací služby podle §7 - což byl zkolaudovaný penzion,... ........ a současně pronájem bytového domu § 9.
      Ale ten §9, ten nebudete moci použít u ubytovacích služeb, §9, to je je klasický případ pronajímatel (vlastník) pronajímá byt nájemci, příjem z toho je nájemné za m2, případně za vybavení bytu, které vlastní pronajímatel (např. sporák). Nákladem pak jsou např. pořízení nového sporáku, oprava komínů,úklid chodníku apod., případně se uplatní 30% s příjmů.
      Ale úklid společných prostor si hradí nájemníci sami (prostřednictvím záloh na služby), stejně jako elektriku v těchto prostorách apod.

      A u penzionu mám zato, že nelze jinak, než jako podnikání - a šup §7.

      ... ještě přihodím citaci z D-300 k §9:
      Příjmy z nájemného z bytů, jejich částí, nebyt. prostor a z nájemného z nemovitostí se u FO zahrnují do příjmů podle §9 , případně do příjmů z podnikání podle §7, je-li byt, nebyt. či nemovitost vložen do OM NEBO se jedná o příjem z činnosti provozované NA ZÁKLADĚ živnostenského oprávnění...

    • 6. 3. 2008 18:06

      Pavel (neregistrovaný)

      Re: penzion není v OM
      tak děkuji za trpělivost a přeji krásný večer. snad to nějak dopadne....

    • 1. 10. 2008 12:42

      fany (neregistrovaný)

      Re: penzion není v OM
      A jak to tedy dopadlo?

      >>>
      >>
      >>>tak mám ještě zkusit zavolat na FÚ, co oni na to? se
      >>>mi moc nechce, ale aspoň bych měl jasno. protože když
      >>>někdo pronajímá třeba Němcům v rodinném domku horní
      >>>patro, taky jim vlastně taky poskytuje služby, jako
      >>>je
      >>>úklid apod., ale asi nezdaňuje dle § 7....
      >>xxxxxxxxx
      >>... s tím FÚ, nevím, možná sehnat někoho ve Vašem
      >>okolí - účetní, poradce, abyste mu uměl všechno
      >>pořádně
      >>popsat ... pronajímat můžete i podle §9, proto jsem
      >>se
      >>Vás ptala, jestli na ubytování máte ŽL, my jsme např.
      >>měli ubytovací služby podle §7 - což byl zkolaudovaný
      >>penzion,... ........ a současně pronájem bytového
      >>domu
      >>§ 9.
      >>Ale ten §9, ten nebudete moci použít u ubytovacích
      >>služeb, §9, to je je klasický případ pronajímatel
      >>(vlastník) pronajímá byt nájemci, příjem z toho je
      >>nájemné za
      >>m2, případně za vybavení bytu, které vlastní
      >>pronajímatel (např. sporák). Nákladem pak jsou např.
      >>pořízení
      >>nového sporáku, oprava komínů,úklid chodníku apod.,
      >>případně se uplatní 30% s příjmů.
      >>Ale úklid společných prostor si hradí nájemníci sami
      >>(prostřednictvím záloh na služby), stejně jako
      >>elektriku v těchto prostorách apod.
      >>
      >>A u penzionu mám zato, že nelze jinak, než jako
      >>podnikání - a šup §7.
      >>
      >>... ještě přihodím citaci z D-300 k §9:
      >>Příjmy z nájemného z bytů, jejich částí, nebyt.
      >>prostor a z nájemného z nemovitostí se u FO zahrnují
      >>do
      >>příjmů podle §9 , případně do příjmů z podnikání podle
      >>§7,
      >>je-li byt, nebyt. či nemovitost vložen do OM NEBO se
      >>jedná o příjem z činnosti provozované NA ZÁKLADĚ
      >>živnostenského oprávnění...
      >
      >tak děkuji za trpělivost a přeji krásný večer. snad to
      >nějak dopadne....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).