Hlavní navigace

Švarc system

  • (neregistrovaný)

    7. 3. 2008 11:21

    Dobrý den,
    manžel je OSVČ - truhlář a na jímá si jinou OSVČ - truhláře , který pro něho montuje výrobky, které manžel vyrobí.Ale manžel mu dá k dispozici materiál a nářadí - je to švarc systém?

    A do budoucna se dohodli , že by ten OSVČ pomáhla manželovi v dílně. Práci , to je také švarc systém.

    Já mu to totiž nemohu vysvětlit.
    Jak z toho ven.

    Děkuji za radu

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 3. 2008 11:33

      pája (neregistrovaný)

      Re: švarc system
      >Dobrý den,
      >manžel je OSVČ - truhlář a na jímá si jinou OSVČ -
      >truhláře , který pro něho montuje výrobky, které manžel
      >vyrobí.Ale manžel mu dá k dispozici materiál a nářadí -
      >je to švarc systém?
      bez pochyby ano
      >
      >A do budoucna se dohodli , že by ten OSVČ pomáhla
      >manželovi v dílně. Práci , to je také švarc systém.
      >ano rovněž.
      >Já mu to totiž nemohu vysvětlit.
      >Jak z toho ven.
      Bohužel mu to asi bude muset vysvětrlit nějaká kontrola, když si nenechá říci. Nevím, co poradit, snad kdyby mu šikovná účetní spočítala, koli by ho to mohlo stát po kontrole OSSZ na doplatcích,
      >případně mu přečtěte znění § 148 trest.zákona - Zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby...sazba v 1. ost. až 3 roky, třeba se lekne.
      >Děkuji za radu

    • 7. 3. 2008 11:41

      amanda (neregistrovaný)

      Re: švarc system
      Pokud OSVČ pracuje na vlastní odpovědnost s vlastními pomůckami a pracovní dobu si určuje sám, pak se o „švarc systém“ nejedná. Pokud používají dodavatelovo nářadí/auto, musí se jim to přefakturovat!!!
      Uvedu příklad, kdy se konal soud. Jednalo se o zedníkyi – pracovali pro stavební firmu na ŽL. Firma u soudu tvrdila, že oni sami chtěli jít na ŽL, což potvrdili živnostníci také a rozsudek zněl, že není možné někoho nutit do zaměstnaneckého poměru, když sám nechce a chce být OSVČ.

    • 8. 3. 2008 20:21

      Jiřka (neregistrovaný)

      Re: švarc system
      Předpokládám, že ten druhý truhlář má také nějaké vlastní nářadí. Takže v případě nějakých pochybností bude tvrdit, že pracuje na vlastní odpovědnost, používá své nářadí a Váš manžel mu žádnou pracovní dobu neurčuje. Už mě ten stálý strach před švarcsystémem a úřednickými byrokraty pije krev. O tom rozsudku jsem se tady taky zmiňovala už dříve a přesně tak to má být. Kdo chce být OSVČ a chce nabízet své služby, má na to právo a zrovna tak má mít právo jiný podnikatel OSVČ nebo firma jako právnická osoba tyto nabízené služby využívat.

    • 9. 3. 2008 18:04

      Petra (neregistrovaný)

      Re: švarc system
      Děkuji všem za názory. Já si to také myslím. Mohou být rádi , že chce vůbec někdo pracovat. Taky se jim na to mohou vyprdnout a jít na podporu.....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).