Hlavní navigace

Odměna předsedovi a ZP

  • (neregistrovaný) 86.63.215.---

    11. 3. 2008 14:22

    Prosím o radu,vyplácíme odměnu předsedovi SVJ. Nyní se odměna navyšuje o 9% ZP na superhrubou mzdu. Musí se SVJ přihlásit na zdravotní pojišťovně a přihlásit také předsedu? (zřejmě k pojišťovně co má předseda)
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 3. 2008 15:03

      Laďa (neregistrovaný) 62.240.178.---

      Re: Odměna předsedovi a ZP
      Ano. V prípade, že vymerovací základ techto zamestnancu je nižší než minimální mzda, mel by tyto zamestnance požádat, aby predložili potvrzení jejich dalšího prípadného zamestnavatele o tom, že si u neho platí pojistné minimálne z minimální mzdy nebo prokázat, že je osobou, za kterou je plátcem stát. Jinak srázet ZP z minimální mzdy.
      Údajně je možné nesjednat ve smlouvě o výkonu funkce případně v mandátní smlouvě žádnou odměnu, pak zaměstnanec nemá nárok na žádné plnění z titulu výkonu funkce ve statutárním orgánu. Toto bude vhodné aplikovat zejména ve společenstvích vlastníků bytových jednotek, kde jsou vypláceny odměny v částkách od 1000 Kč do 2500 Kč za rok. Administrativa spojená s přihlašováním těchto členů statutárních orgánů by byla vyšší než jejich odměny.
      Pokud jim budete chtít poskytnout nějaká plnění, je třeba postupovat v souladu se zákoníkem práce…(např. DPP bez pojištění).

    • 12. 3. 2008 0:42

      Pavel (neregistrovaný) 78.102.208.---

      Re: Odměna předsedovi a ZP
      Na výkon funkce nelze uzavřít DPP. Platí to pro s.r.o., a.s. i SVJ.

      Hezký den!

    • 12. 3. 2008 8:50

      Laďa (neregistrovaný) 62.240.178.---

      Re: Odměna předsedovi a ZP
      Ale samozřejmě že by se nejednalo o DPP ne na výkon funkce, ale
      na jinou činnost.

    • 12. 3. 2008 13:34

      Pavel (neregistrovaný) 80.188.72.---

      Re: Odměna předsedovi a ZP
      Byl jsem na přednášce mgr. Červinky z VZP a ten tvrdil, že zdravotní by se mělo platit i z příjmů členů SVJ, nejen z příjmů členů výboru SVJ. Navíc to opakovaně publikuje.

      Hezký den!

    • 12. 3. 2008 14:54

      Zdenka (neregistrovaný) 86.63.215.---

      Re: Odměna předsedovi a ZP
      Nesouhlasím, na člena SVJ mohu vypsat DPP a tam ZP není.

    • 12. 3. 2008 17:02

      Pavel (neregistrovaný) 80.188.72.---

      Re: Odměna předsedovi a ZP
      Dovolím si dát odkaz na VZP, toto stanovisko drželi ještě minulý týden, co bude příští týden, nevím:-))
      http://www.vzp.cz/cms/internet/cz/Vseobecne/Aktuality/zmeny-v-platbe-od-01012008-2cast

      "Všechny ostatní osoby, které mají příjem podle § 6 zákona o daních z příjmů, patří do okruhu zaměstnanců bez ohledu na to, zda jsou či nejsou účastny nemocenského pojištění. Dojde tím k rozšíření okruhu zaměstnanců, například o:

      členy statutárních orgánů a dalších orgánů právnických osob (členové představenstva, členové správních a dozorčích rad atd.),
      volené či jmenované funkcionáře právnických osob, sdružení, spolků atd.,
      osoby činné na základě mandátní nebo příkazní smlouvy,
      neuvolněné zastupitele,
      členy společenství vlastníků bytových jednotek"

      Asi dovozují, že členové SVJ pracují pro SVJ přímo bez využití zák. práce.
      Já na to nemám vyhraněný názor, jen upozorňuji na možný problém.

      Hezký den!

    • 19. 3. 2008 17:09

      beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: Odměna předsedovi a ZP
      >>>>>>Pokud jim budete chtít poskytnout nějaká plnění, je
      >>>>>>třeba postupovat v souladu se zákoníkem práce…(např.
      >>>>>>DPP
      >>>>>>bez pojištění).
      >>>>>
      >>>>>Na výkon funkce nelze uzavřít DPP. Platí to pro
      >>>>>s.r.o., a.s. i SVJ.
      >>>>>
      >>>>>Hezký den!
      >>>>Ale samozřejmě že by se nejednalo o DPP ne na výkon
      >>>>funkce, ale
      >>>>na jinou činnost.
      >>>
      >>>Byl jsem na přednášce mgr. Červinky z VZP a ten
      >>>tvrdil, že zdravotní by se mělo platit i z příjmů
      >>>členů SVJ,
      >>>nejen z příjmů členů výboru SVJ. Navíc to opakovaně
      >>>publikuje.
      >>>
      >>>Hezký den!
      >>Nesouhlasím, na člena SVJ mohu vypsat DPP a tam ZP
      >>není.
      >
      >Dovolím si dát odkaz na VZP, toto stanovisko drželi
      >ještě minulý týden, co bude příští týden,
      >nevím:-))
      >http://www.vzp.cz/cms/internet/cz/Vseobecne/Aktuality/zmeny-v-platbe-od-01012008-2cast
      >
      >"Všechny ostatní osoby, které mají příjem podle § 6
      >zákona o daních z příjmů, patří do okruhu zaměstnanců
      >bez ohledu na to, zda jsou či nejsou účastny
      >nemocenského pojištění. Dojde tím k rozšíření okruhu zaměstnanců,
      >například o:
      >
      >členy statutárních orgánů a dalších orgánů právnických
      >osob (členové představenstva, členové správních a
      >dozorčích rad atd.),
      >volené či jmenované funkcionáře právnických osob,
      >sdružení, spolků atd.,
      >osoby činné na základě mandátní nebo příkazní
      >smlouvy,
      >neuvolněné zastupitele,
      >členy společenství vlastníků bytových jednotek"
      >
      >Asi dovozují, že členové SVJ pracují pro SVJ přímo bez
      >využití zák. práce.
      >Já na to nemám vyhraněný názor, jen upozorňuji na
      >možný problém.
      >
      >Hezký den!
      nečetla jsem diskuzi od začátku,takže asi nic nového neřeknu,člen SVJ - ZP ano, SP ne, daň zálohová
      Odkaz na měsíčník Účetnictví březen 2008, nakl. Bilance, článek Odměny členů orgánů SVJ od roku 2008, úč.poradkyně ing. Naděžda Klainová. Rozepisuje i účtování těchto odměn ZP a daň (na 4 stránky)


      >
      >
      >

    • 19. 3. 2008 19:24

      Pavel (neregistrovaný) 78.102.208.---

      Re: Odměna předsedovi a ZP
      A rozlišuje mezi členem SVJ (nečlenem výboru) a členem SVJ (členem výboru)? O členovi výboru není sporu, ale VZP razí teorii, že i odměna pro člena SVJ, který není členem výboru, podléhá ZP. A v tom vidím problém.

      Hezký den!

    • 20. 3. 2008 6:22

      beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: Odměna předsedovi a ZP
      >>>>Nesouhlasím, na člena SVJ mohu vypsat DPP a tam ZP
      >>>>není.
      >>>
      >>>Dovolím si dát odkaz na VZP, toto stanovisko drželi
      >>>ještě minulý týden, co bude
      >>>příští
      >>>týden,
      >>>nevím:-))
      >>>http://www.vzp.cz/cms/internet/cz/Vseobecne/Aktuality/zmeny-v-platbe-od-01012008-2cast
      >>>
      >>>"Všechny ostatní osoby, které mají příjem podle § 6
      >>>zákona o daních z příjmů, patří do okruhu zaměstnanců
      >>>bez ohledu na to, zda jsou či nejsou účastny
      >>>nemocenského pojištění. Dojde tím k rozšíření okruhu
      >>>zaměstnanců,
      >>>například o:
      >>>
      >>>členy statutárních orgánů a dalších orgánů
      >>>právnických
      >>>osob (členové představenstva, členové správních a
      >>>dozorčích rad atd.),
      >>>volené či jmenované funkcionáře právnických osob,
      >>>sdružení, spolků atd.,
      >>>osoby činné na základě mandátní nebo příkazní
      >>>smlouvy,
      >>>neuvolněné zastupitele,
      >>>členy společenství vlastníků bytových jednotek"
      >>>
      >>>Asi dovozují, že členové SVJ pracují pro SVJ přímo
      >>>bez
      >>>využití zák. práce.
      >>>Já na to nemám vyhraněný názor, jen upozorňuji na
      >>>možný problém.
      >>>
      >>>Hezký den!
      >>nečetla jsem diskuzi od začátku,takže asi nic nového
      >>neřeknu,člen SVJ - ZP ano, SP ne, daň zálohová
      >>Odkaz na měsíčník Účetnictví březen 2008, nakl.
      >>Bilance, článek Odměny členů orgánů SVJ od roku 2008,
      >>úč.poradkyně ing. Naděžda Klainová. Rozepisuje i
      >>účtování
      >>těchto odměn ZP a daň (na 4 stránky)
      >
      >A rozlišuje mezi členem SVJ (nečlenem výboru) a členem
      >SVJ (členem výboru)? O členovi výboru není sporu, ale
      >VZP razí teorii, že i odměna pro člena SVJ, který není
      >členem výboru, podléhá ZP. A v tom vidím problém.
      >
      >Hezký den!
      a nebyli jsme na té přednášce Mgr. Červinky spolu, kde přednášel, že pojistné se odvádí i z odměn členů SVJ ?? Praha WStudio, tuším leden, mohu potvrdit, že takto předkládal. Do časopisu se kouknu

      >
      >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).