Hlavní navigace

Kdy se stanu majitelem vozidla?

  • (neregistrovaný) 81.92.145.---

    15. 3. 2008 14:06

    Prosím o informaci kdy se vlastně stanu majitelem vozidla. V případě uzavření, podepsání kupní smlouvy a zaplacení nebo až po zapsaní do evidence vozidel na odboru dopravy?
    Dík

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 3. 2008 14:20

      pavel (neregistrovaný) 217.197.149.---

      Re: Kdy se stanu majitelem vozidla?
      většinou v kupní smlouvě je napsáno, že jste povinnen zaplatit kupní cenu a automobil převzít, poté co podepíšete smlouvu, zaplatíte kupní cenu a převezmete vozidlo jste již majitelem vozidla, bez ohledu na datum zapsání do evidence vozidel. Poté jste totiž již provozovatel.Prodávající totiž svým podpisem stvrzuje převzetí peněz a předání věci

    • 15. 3. 2008 14:57

      graver (neregistrovaný) 89.102.33.---

      Re: Kdy se stanu majitelem vozidla?
      >>Prosím o informaci kdy se vlastně stanu majitelem
      >>vozidla. V případě uzavření, podepsání kupní smlouvy
      >>a
      >>zaplacení nebo až po zapsaní do evidence vozidel na
      >>odboru dopravy?
      Zdánlivě jednoduchý dotaz, ale odpověď může být složitá. Přechod vlastnictví totiž nastává prioritně v okamžiku, který je sjednán smluvně.
      Dle obchodního práva nabývá kupující vlastnictví v okamžiku předání nebo nabytí disponibility zboží - a to bez ohledu na zaplacení (§443). To ale není kogentní ustanovení a může být smluvně změněno (§445).
      Občanské právo to v důsledku řeší obdobně - strany si musí plnit bez zbytečného odkladu (§591), tedy kupující nabývá vlastnictví v okamžiku odevzdání plnění (tzn. také třeba před zaplacením). A (dle mého osobního názoru) vice versa - jakmile zaplatíte, plníte svou část smlouvy a nabýváte vlastnictví bez ohledu na zaplacení. Opět může být smluvně upraveno.
      >většinou v kupní smlouvě je napsáno, že jste povinnen
      >zaplatit kupní cenu a automobil převzít, poté co
      >podepíšete smlouvu, zaplatíte kupní cenu a převezmete
      >vozidlo jste již majitelem vozidla, bez ohledu na datum
      >zapsání do evidence vozidel. Poté jste totiž již
      >provozovatel.
      S provozovatelem to nesouvisí - ten nemusí být totožný s majitelem. Dobrý příklad je právě ten zápis do EV - dokud k němu nedojde, tak je de iure provozovatelem původní vlastník.
      >Prodávající totiž svým podpisem stvrzuje převzetí
      >peněz a předání věci
      To je jen jedna z mnoha možných variant - okamžik úhrady a převzetí věci se ve skutečnosti často liší v čase.

    • 15. 3. 2008 15:20

      Jarda (neregistrovaný) 81.92.145.---

      Re: Kdy se stanu majitelem vozidla?
      Děkuji za tak rychlou odpověď

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).