Hlavní navigace

Příjmy z nájmu - uplatnění výdajů

• (neregistrovaný) 80.188.107.---

18. 3. 2008 10:42

Prosím moc o radu:
    pronajímám byt, každý měsíc dostávám nájemné. Hradím zálohy na služby a po obdržení vyúčtování mi nájemce uhradil roční náklady z tohoto vyúčtování (zálohy během roku nehradil) s tím, že jsme se dohodli, že fond oprav hradím já (opravy beru jakoby na sebe s tím, že je má zahrnuty ve výši nájmu)
    Chápu to správně, že uvedu v DP jako příjmy z pronájmu (holý) nájem, který jsem za celý rok dostala. V roce, kdy bylo provedeno (uhrazeno) vyúčtování uvedu příjem uhrazený nájemcem za toto vyúčtování a proti tomu uplatním výdaje spojené s vyúčtováním (ve své podstatě mám vyšší výdaje díky tomu fondu oprav).
    Nebo mám uvádět výdaje na platbu záloh v době kdy je hradím (je to vlastně o rok dříve) a v až provedu vyúčtování tak uplatním příjem od nájemce?
    Jsem už z toho vážně zmatená. Děkuji za Vaše rady.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 3. 2008 10:56

ija (neregistrovaný) 83.240.30.---

Re: Příjmy z nájmu - uplatnění výdajů
      Podle mě se uvádí příjmy a výdaje v roce úhrady/platby.
      Takže zálohy do výdajů hned a úhrada od nájemce (za roční náklady) v roce kdy ji zaplatil. Kdyby byl přeplatek ze záloh tak taky jako příjem, pokud nedoplatek -> další výdaj

• 18. 3. 2008 12:26

Helča (neregistrovaný) 80.188.107.---

Mě právě mate pokyn D-300 k §9, kde je uvedeno, že pokud se zálohy vyúčtovávají nezahrnují se do příjmů, ale ani do výdajů. Nevím, proto, zda je tam můžu zahrnout nebo raději až po vyúčtování. Nejsem si jistá, jak mám tu formulaci chápat.
      Nevím si s tím rady, proto bych možná viděla jako menší zlo neuplatnit výdaje s placením záloh (proti nim nemám vlastně žádné příjmy) a uplatnit do výdajů až jakoby rozdíl z toho vyúčtování - o co platím víc - (v dalším roce) než zahrnovat do výdajů víc.
      Co myslíte?

• 18. 3. 2008 12:31

Financ (neregistrovaný) 194.212.232.---

ve smlouvě si určíte kolik je nájem a kolik jsou poplatky a není o čem disuktovat, nájem celý zdaňovat poplatky mimo

• 18. 3. 2008 12:45

Děkuji za Vaši radu. Bohužel teď musím zdanit podle toho, jak platby už v minulosti proběhly. Toto mohu ošetřit až na další období. Jak by jste v takovém případě postupovali?

• 18. 3. 2008 14:28

Financ (neregistrovaný) 194.212.232.---

důležité je jak jsem již říkal co říká nájemní smlouva, jestli máte ve smlouvě uvedeno že nájemné je měsíčně tolik a tolik a tato částka vám chodí na účet tak musíte celou zahrnout do příjmů. Co se týče služeb tak ty vůbec nespadají do zdanitelných příjmů tzn. je jedno jestli vám to nájemník platí pravidelně nebo 1xročně

• 18. 3. 2008 14:39

Aha, tak to chápu správně, když podle smlouvy mi chodí jen čistý nájem - ten uvedu jako příjmy. Zálohy, které já platím na služby si vedu zvlášť a když přijde vyúčtování, tak mi nájemce uhradí skutečné výdaje a tohle vše jde mimo daň. příjmy a výdaje.
      Je to tak?
      Jde o to, že já platím navíc ještě fond oprav, který mi nájemce při konečném vyúčtování neproplácí. Můžu si tyhle výdaje zahrnout do daňových výdajů? A nevím kdy? Jestli při placení záloh nebo až poté co zjistím při vyúčtování o kolik já zaplatím víc oproti tomu, co mi dá nájemce? Doufám, že jsem to napsala pochopitelně, už je toho na mě nějak moc :-). Děkuji Vám mnohokrát za reakce, moc mě to pomáhá a potěšilo mě a vážím si toho, že se ještě najdou lidi, kteří jsou ochotni poradit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).