Hlavní navigace

Bezúplatný převod pozemku

 • (neregistrovaný) 82.150.166.---

  19. 3. 2008 8:32

  Dobrý den,zajímaloby mně,zda mám nárok na bezúplatný prodej pozamku, který obhospodařuji od roku 1974. Jedná se o zahradu přilehlou k domku.Střídavě byl tento pozemek ve vlastnictví města, Ochránců přírody, nyní Pozem.fondu v České Lípě.Měla bych zájem i o pronájem tohoto pozemku, ale PFchce i pltbu za zpětné užívání tohoto pozemku.
  Děkuji za informace.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 3. 2008 9:04

   právník (neregistrovaný) 193.179.187.---

   Re: bezúplatný převod pozemku
   Pokud pozemek měl po celou dobu vlastníka a Vy jste věděla kdo jím je, tak jste pozemek nemohla "vydržet", protože jste nebyla v dobré víře, že je Váš. Užívání pozemku byste měla legalizovat s jeho majitelem - koupě, nájem, výpůjčka (bezúplatný nájem), věcné břemeno. Na bezplatný převod nárok zřejmě nemáte resp. nenapadá mě žádný titul (důvod).

  • 19. 9. 2019 15:33

   Jozef (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

   Já se domnívám, že dle Nového občánského zákoníku č. 89/2012 Sb., který vstoupil v platnost dnem 1. ledna 2014, je možné pozemek vydržet dle zákona o mimořádném vydržení. Zde je ale potřeba uplynutí dvojnásobné lhůty, tedy 20 let bez přerušení pro nemovité věci, i když neprokáže právní důvod, na kterém se jeho držba zakládá. To neplatí, pokud se mu prokáže nepoctivý úmysl.
   To znamená, že majitelka pozemku by ho teď mohla vydržet a nabýt bezúplatně do osobního vlastnictva.
   Moc mne zajímá, zda mám v tomto směru pravdu, protože mnoho vlastníků o této možností moc neví, ačkoliv by se jich to mohlo také týkat.
   Předem děkuji za odpověď.
   J. T.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).