Hlavní navigace

Propoštění

  • (neregistrovaný) 88.101.105.---

    22. 3. 2008 11:22

    Je firma, která dala výpověď svému zaměstnanci (s.r.o.) k 30.4.2008 a ten má pod sebou asi 10 lidí, kterým musí dát také výpověď. Jakou mají lidé výpovědní dobu a jak docílit, aby dostali odstupné a v jaké výši? Moc děkuji za odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 3. 2008 12:39

      pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

      Re: Propoštění
      Výpovědní doba je stejná jak pro zaměstnance tak pro zaměstnavatele- 2 měsíce, pokud nebyla sjednána delší.
      Počíná běžet 1. den následujícího měsíce po jejím doručení.
      Důvody pro výpověď zaměstnavatele jsou uvedeny v § 52 ZP, odstupné náleží při důvodech dle písm. a) až c) trojnásobek prům.výdělku,a pak ještě d), kde je 12x násobek.
      Zaměstnanec může dát výpověď i bez uvedení důvodu.

    • 22. 3. 2008 15:03

      Laďa (neregistrovaný) 62.240.178.---

      Re: Propoštění
      Pokud by šlo o hromadné propouštění podle § 62, musí zaměstnavatel splnit povinnosti zde uvedené.
      § 62 - Hromadným propouštěním se rozumí skončení pracovních poměrů v období 30 kalendářních dnů na základě výpovědí daných zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nejméně
      a) 10 zaměstnancům u zaměstnavatele zaměstnávajícího od 20 do 100 zaměstnanců,
      b) 10 % zaměstnanců u zaměstnavatele zaměstnávajícího od 101 do 300 zaměstnanců, nebo
      c) 30 zaměstnancům u zaměstnavatele zaměstnávajícího více než 300 zaměstnanců.

    • 22. 3. 2008 15:37

      vladka (neregistrovaný) 88.101.105.---

      Re: Propoštění
      Když nemá zaměstnavatel na výplacení odstupného, a zaměstnanec nastoupí na ÚP, zaplatí mu úřad odstupné. Nechce se mi tomu věřit, nikdy jsem se s tím nesetkala.

    • 22. 3. 2008 22:01

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Propoštění
      Pouze pokud je podán návrh na konkurz firmy a pokud od skončení prac. poměru neuplynula určitá doba (myslím půl roku).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).