Hlavní navigace

castecny in.důchod

• (neregistrovaný) 81.19.41.---

22. 3. 2008 11:32

Dobrý den chtěl bych se zeptat od března tohoto roku mi byl priznán částečný inv.důchod a pro dané onemocnění nemohu vykonávat dosavadní praci a zaměstnavatel mi neí schopen nabídnout jinou praci mám narok na odstupmé,děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 3. 2008 14:11

Laďa (neregistrovaný) 62.240.178.---

Re: castecny in.důchod
      Pokud nemůžete vykonávat dosavadní práci podle lékařského posudku a zaměstnavatel nemá pro Vás jinou vhodnou práci, může Vám dát výpověď podle ZP § 52 písm.e) s dvouměsíční výpovědní lhůtou bez odstupného. Pokud Vám zaměstnavatel do 15 dnů od předložení lékařského posudku neumožní vykonávat vhodnou práci (přesně popisuji níže) můžete okamžitě zrušit prac. poměr podle ZP § 56 písm.a) s nárokem na odstupné nejméně ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
      Odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku zaměstnanci náleží, je-li pracovní poměr rozvazován okamžitým zrušením ze strany zaměstnance, protože, zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví (posudek musí výslovně konstatovat, že zaměstnanec nesmí dosavadní práci vykonávat, nebo že dlouhodobě pozbyl způsobilosti konat dosavadní práci) a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce (zaměstnavatel je totiž povinen po doručení posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče převést zaměstnance na jinou práci; vhodná práce musí odpovídat zdravotnímu stavu zaměstnance, schopnostem a pokud možno i jeho kvalifikaci; po marném uplynutí 15 dnů, kdy je zaměstnavatel případně nečinný, může zaměstnanec pracovní poměr okamžitě zrušit).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).