Hlavní navigace

Nezaúčtovaný HV roku 2005

  • (neregistrovaný) 85.70.68.---

    22. 3. 2008 17:43

    Teď jsem zjistila, že bývalá účetní nezaúčtovala v roce 2006 HV roku 2005. Zůstalo asi 135 tis. na účtu 431 jako PS v roce 2007. Mohu to doúčtovat s datem 31.12.07 na 421 a 428? Firma přitom měla daňového poradce, i ten to zřejmě přehlédl. Nikdy jsem se s tím nesetkala, je to velký problém?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 3. 2008 17:55

      Jaromír (neregistrovaný) 83.208.229.---

      Re: nezaúčtovaný HV roku 2005
      Problém to není, stává se to běžně, zaúčtovat to můžete i s dřívějším datem, třeba 1.1.2007 :-). Doufám, že k tomu máte aspoň zápis z VH, bez toho nemůžete jen tak sama rozhodnout, kam to naúčtovat :-)).

    • 22. 3. 2008 18:00

      eva (neregistrovaný) 85.70.68.---

      Re: nezaúčtovaný HV roku 2005
      No jasně že nemám, ale vydolovat něco takového je nadlidský výkon....pochybuji, že něco vůbec mají....je lepší to nechat, protože nic nemám, nebo jim dát podepsat 10% do rezervního a zbytek na 428?

    • 22. 3. 2008 18:11

      Jaromír (neregistrovaný) 83.208.229.---

      Re: nezaúčtovaný HV roku 2005
      Asi tak, trocha teorie, podstatou každého účetního zápisu je fakt, že k němu existuje tzv. právní základ, tedy jakási právní povinnost účtovat :-)).
      Podstatou účtování o použití HV je rozhodnutí valné hromady, bez té to jaksi legálně nejde. Takže napište Zápis z VH, kde uvedete, že zisk byl tolik a tolik a že VH rozhodla o jeho převedení na účet Norozdělený zisk minulých období (pokud tak mělo ve skutečnosti být). Samozřejmě nezapomeňte naúčtovat i příslušné příděly do fondů dle společenské smlouvy či podle zákona...
      Společníci ať vám to podepíšou. Abych nekecal, mám pocit, že všechny zápisy z VH by měly podle zákona být umístěny v OR :-).

    • 22. 3. 2008 18:16

      eva (neregistrovaný) 85.70.68.---

      Re: nezaúčtovaný HV roku 2005
      No se vším s vámi souhlasím, tím papírem jsem myslela zápis VH :-). Je to asi nejrozumnější, že. Nechávat to na 431 a dělat že to nevidím je blbost, že.....
      díky eva

    • 22. 3. 2008 18:18

      Jaromír (neregistrovaný) 83.208.229.---

      Re: nezaúčtovaný HV roku 2005
      No, to je, to by vám v lepším softwaru dokonce neseděla rozvaha, protože účet 431 do rozvahy nevstupuje, to by mne zajímalo, jestli ta vaše předchůdkyně měla vůbec rozvahu vybilancovanou ? :-)

    • 22. 3. 2008 18:25

      eva (neregistrovaný) 85.70.68.---

      Re: nezaúčtovaný HV roku 2005
      Tohle byla jedna z těch menších lahůdek, ono "sedělo" málo co....tohle už byl doufám ten poslední problém....
      a díky za diskuzi eva

    • 22. 3. 2008 23:01

      jarka (neregistrovaný) 85.70.68.---

      Re: nezaúčtovaný HV roku 2005
      Ráda bych se připojila též s dotazem ? Na konci roku 2006 jsem převedla zisk bez zápisu z VH neboť nevím, kdo se tam válel protože s.r.o. má jen jednoho jednatele a nikdo jiný v s.r.o není. Je to tak správně ? nebo se i přesto musí udělat nějaký zápis. A další otázka - ze zákona je nutné ze zisku plnit nějaké fondy ? Děkuji moc za odpověď

    • 23. 3. 2008 7:05

      Jaromír (neregistrovaný) 83.208.229.---

      Re: nezaúčtovaný HV roku 2005
      § 132
      (1) Má-li společnost jediného společníka, nekoná se valná hromada a působnost valné hromady vykonává tento společník. Rozhodnutí společníka při výkonu působnosti valné hromady musí mít písemnou formu a musí být podepsáno společníkem. Rozhodnutí společníka musí mít formu notářského zápisu v těch případech, kdy se o rozhodnutí valné hromady pořizuje notářský zápis. Ustanovení § 127 odst. 5 se nepoužije.
      (2) Jediný společník je oprávněn vyžadovat, aby se rozhodování podle odstavce 1 účastnil i jednatel a dozorčí rada, pokud byla zřízena. Písemné rozhodnutí jediného společníka musí být doručeno jednateli a dozorčí radě, pokud byla zřízena.
      (3) Smlouvy uzavřené mezi společností a jediným společníkem této společnosti, pokud tento společník jedná rovněž jménem společnosti, musejí mít formu notářského zápisu nebo písemnou formu a listina musí být podepsána před orgánem pověřeným legalizací.
      § 123
      (2) K výplatě zisku nelze použít základního kapitálu, rezervního fondu ani ostatních kapitálových fondů ani prostředků, které podle tohoto zákona, společenské smlouvy nebo stanov mají být použity k doplnění těchto fondů. Ustanovení § 178 odst. 1 věty třetí, odst. 2, odst. 3 a odst. 5 až 7 se použijí přiměřeně.
      § 124
      (1) Společnost vytvoří rezervní fond (§ 67) v době a ve výši určené ve společenské smlouvě. Není-li rezervní fond vytvořen již při vzniku společnosti, je společnost povinna vytvořit jej z čistého zisku vykázaného v řádné účetní závěrce za rok, v němž poprvé čistý zisk vytvoří, a to ve výši nejméně 10 % z čistého zisku, avšak ne více než 5 % z hodnoty základního kapitálu. Tento fond se ročně doplňuje o částku určenou ve společenské smlouvě nebo ve stanovách, nejméně však 5 % z čistého zisku, až do dosažení výše rezervního fondu určené ve společenské smlouvě nebo ve stanovách, nejméně však do výše 10 % základního kapitálu.

    • 23. 3. 2008 14:18

      jarka (neregistrovaný) 85.70.68.---

      Re: nezaúčtovaný HV roku 2005
      Jaromíre, velice moc děkuji za vysvětlení, to jsem zvědavá až toto panu jednateli a společníkovi v jednom přednesu, aby mu z toho nehráblo v kulichu....chichi...bude mít zase nad čím přemýšlet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).