Hlavní navigace

Výdaje paušálem 50 nebo 60% ?

• (neregistrovaný) 83.208.109.---

23. 3. 2008 13:29

Moc prosím o radu - už mi to dneska nemyslí... Klient má 3 ŽL - Poskytování technických služeb, Dokončovací stavební práce a Pomocné stavební práce. Domnívám se, že tam bude paušál 50%.
    V tomto roce si však chce udělat ŽL na malířské a lakýrnické práce, tam myslím to bude 60%? Jak tedy potom účtovat paušální výdaje, když jeho činnosti se prolínají a nemá to rozděleno dle živnostenských listů?
    Jeho manželka má výrobu oděvů a oděvních doplňků, loni po konzultaci zde na DF jsem dala 50%. Platí to stále?
    Díky moc... :)

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 3. 2008 14:21

V (neregistrovaný) 85.70.83.---

Re: Výdaje paušálem 50 nebo 60% ?
      Pán bude muset tyto činnosti rozlišit.
      Proto je na př.1 DPFO dole tabulka na rozdělení činností podle % paušálních výdajů.
      U paní sazba zůstává.

• 24. 3. 2008 11:53

Martina (neregistrovaný) 88.103.20.---

A co když to rozdělit nelze (protože některé věci souvisejí s obojím)? Navíc jsem řešila podobný případ - člověk měl příjmy z podnikání a autorský honorář. FU trval na jedné sazbě.

• 24. 3. 2008 12:28

v. (neregistrovaný) 85.70.83.---

"Některé" je široký pojem.Pokud to souvisí,měl to dělat na jeden ŽL.Kvůli něčemu asi zřizoval druhý. Tak přesně ten důvod bude v druhé sazbě. U autorského honoráře patrně rozhodlo téma.Pokud budu vydávat brožuru o téma malování,když maluji,tak to asi souvisí a píšu o tom, co jsem "získala"při výkonu práce.Pokud budu autor článku o mezilidských vztazích,nemůže mě nikdo nutit ke stejné sazbě jako je malování. Ačkoliv by to asi byl v tomto případě můj prospěch. Snažím se vysvětlit princip.
      Spíš půjde o to, že by se musel pán při vystavení faktur či kalkulaci víc zamyslet a započítat si.Je to buzerace,chápu,ale my si ji taky užíváme.Nebo ne? V.

• 24. 3. 2008 14:08

Nesouhlasila bych tak docela. V mém případě byl další ŽL nutný kvůli rozšíření poskytovaných služeb. Sice souvisejí, ale bez dalšího ŽL to nešlo a bylo to v době, kdy ŽÚ vydával na každou z těch věcí samosataný.
      Pokud jde o honorář, myslím, že téma nerozhoduje. Malování je jiná věc než psaní a i když jde o stejné téma, jsou to naprosto rozdílné činnosti. Navíc na knihu sbíráte materiál dlouhodobě a uplatněte výdaje třeba za něco, co jste pořídili před 15 lety...? Je jen velká smůla, že je to pod jedním §. Logické by bylo u honoráře uplatnit paušál, u podnikání prokázené. A FU si na jedné sazbě trval velmi nekompromisně.

• 24. 3. 2008 14:18

Myslela jsem psát knihu o malování pokojů,když mám ŽL na malování pokojů. O rostlinách, když mám zahradnictví a td.

Neznám podrobnosti a konkrétní údaje.
      Navíc je to už,ať už jakkoliv,uzavřené.
      Zde řešíme spíše věci aktuální v rámci "prevence".
      Krásný den!

• 24. 3. 2008 14:47

Ano, pochopila jsem. Ale přesto - malování pokojů je zcela jiná věc než psaní knihy o malování pokojů. Stejně tak být vyučený zahradík není kvalifikace pro psaní knihy. Jedno je řemeslná živnost, druhé je autorská činnost (ev. redaktorská). Takže tak jako tak by to byly různé věci. Čistě preventivně. Osobně si myslím, že napsání knihy pod ŽL na pěstování květin nepatří.

• 24. 3. 2008 14:51

Tak jo! :-))

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).