Hlavní navigace

Příjmy z pronájmu

  • (neregistrovaný) 81.91.217.---

    24. 3. 2008 12:56

    Prosím poradíte mi někdo? Mám družstevní byt, který pronajímám. V lednu 2007 jsem dostala jednorázovou platbu za pronájem z roku 2006 - pronajímám zaměstnanci jedné firmy, která mi to platí. Chci se zeptat jak uvést tu platbu - mám ji dát do příjmů roku 2007? A jak je to s výdaji?

    Oni mi zaplatí nájem a služby platím já. Dávám je do výdajů? A jak to teda udělat, když jsem nájemé za rok 2006 dostala od nich až 2007?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 3. 2008 14:02

      Martina (neregistrovaný) 88.103.20.---

      Re: Příjmy z pronájmu
      Služby jsou určitě do výdajů, bez nich by nebyl nájem. Předpokládám, že mu je stejně účtujete nebo přefakturováváte. Nebo jsou zahrnuté v nájemném. 2007 nebo 2006 záleží na tom, zda vedete DE nebo účetnictví. Nechám na zběhlejších. :-)

    • 24. 3. 2008 14:15

      Lenka (neregistrovaný) 81.91.217.---

      Re: Příjmy z pronájmu
      Děkuju za názor - oni mi pošlou na účet nájem a z toho účtu se mi hned odečtou zálohy na elektriku, apod.

    • 24. 3. 2008 16:14

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Příjmy z pronájmu
      Zálohy za ceny služeb (např. za ústřední vytápění, za dodávku teplé vody, úklid společných prostor v domě, užívání výtahu, dodávku vody z vodovodů a vodáren, odvádění odpadních vod kanalizacemi, osvětlení společných prostor v domě, kontrolu a čištění komínů, odvoz odpadu, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou apod.) nejsou zahrnuty v nájemném.
      Tyto zálohy za ceny služeb, které pronajímatel po uplynutí roku zúčtuje se skutečnými výdaji (na základě vyúčtování od jednotlivých dodavatelů), nejsou předmětem daně z příjmů. Pronajímatel tedy neuvádí přijaté zálohy ve svých zdanitelných příjmech a ani následné platby ve výdajích vynaložených na dosažní, zajištění a udržení příjmů (ve výdajích daňových).
      Z "čistého" pronájmu podle § 9 lze uplatnit výdaje ve výši 30 %.

    • 24. 3. 2008 16:23

      Martina (neregistrovaný) 88.103.20.---

      Re: Příjmy z pronájmu
      Pokud se nemýlím, pak nájemní smlouva nemusí být postavena nájem + služby. Jako pronajímatel si mohu říct paušál zahrnující vše. Pak nemusím doúčtovávat podle faktur.

    • 24. 3. 2008 16:26

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Příjmy z pronájmu
      Stanoveno je v pokynu D-300 k § 9.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).