Hlavní navigace

Zařazení a prodej majetku během 1 roku

  • (neregistrovaný) 217.112.168.---

    27. 3. 2008 16:07

    V roce dubnu 2007 jsme zařadili do užívání stroj, který jsme odepisovali účetně. V listopadu 2007 jsme ho prodali. Jak se toto řeší v přiznání DPPO? Předpokládám, že nemáme nárok na 1/2 daňového odpisu podle § 26 odst. 7 zákona o daních z příjmů. U takového majetku nelze provést žádný daňový odpis. Proto si myslím, že u majetku vyřazeného v roce jeho zařazení nezjišťuji ani rozdíl mezi účetní a daňovou zůstatkovou cenou, protože toto se zjišťuje jen u majetku, který lze odpisovat. Nebo se mýlím? Můžete mi prosím poradit, jak mám tento účetní případ vyřešit daňově. Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 3. 2008 20:03

      Marek (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: zařazení a prodej majetku během 1 ro
      Z hlediska daňového odepisování máte pravdu, 1/2 ročního odpisu ve smyslu § 26/7 ZDP můžete uplatnit jen u majetku, který byl evidován na začátku zdaň.období - to není Váš případ.
      Rozdíl mezi ÚZC a DZC prodaného majetku byste měla do DAP určitě promítnout i v tomto případě, protože ÚZC účtovaná při prodeji na účet 541 je daň.neuznatelným nákladem a DZC je v tomto případě rovna PC, která se Vám jinde v příznání neobjeví. Jedná se totiž o majetek odepsiovaný (vždyť účetně odpisujete), pouze k daňovým odpisům se nedostanete.

      Příklad:

      Pořízení stroje 04/07 100.000,- 022/042
      Odpisy 05-10/07 10.000,- 551/082
      Vyřazení 11/07 100.000,- 082/022
      Zúčt.ÚZC 90.000,- 541/082

      Do DAP přiznání uvedete rozdíl mezi ÚZC a DZC -10.000,- a tímto uplatníte celou pořizovací cenu stroje v daňově uznatelných nákladech.

    • 28. 3. 2008 8:23

      Pavla (neregistrovaný) 217.112.168.---

      Re: zařazení a prodej majetku během 1 ro
      Děkuji za vysvětlení. Teď je mi to jasné. Mám ještě jeden problém při porovnání ZC účetní a ZC daňové. Společnost rozhodla, že jako DLHM budeme evidovat majetek s PC > 20000,- Kč. Tento majetek daňově neodepisujeme, za daňový náklad považujeme odpisy účetní, tzn. nevstupují do výpočtu ř. 50/ř. 150 DPPO. Vykazujeme je v tabulce Bb)12 DPPO. Jak je to ale v případě prodeje nebo likvidace takového majetku. Vstupuje do výpočtu rozdílu ZC účetní a ZC daňové podle § 24 odst. 2b)? Nerozumím totiž poslední větě tohoto odstavce. Je při prodeji takového majetku vstupní cena uznaná jen do výše příjmů (§ 24 odst. 2t)?
      Můžete mi prosím poradit. Děkuji

    • 28. 3. 2008 10:45

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: zařazení a prodej majetku během 1 ro
      To, že máte účetní limit pro DHM nižší než je v ZDP nic nemění na tom, že se stále jedná o DHM odepisovaný. Na ustanovení § 24/2/t v tomto případě zapomeňte týká se to majetku, který nikdy nejde odepisovat (pozemky, umělecká díla atd. specifikováno v § 27 nebo 24/2/t).
      Účetní odpisy takového DHM uvádíte správně v DAP v tab. B b) a jejich daň.uznatelnost je potvrzena v § 24/2/v).

      Podle mého názoru při dodržení výše uvedeného Vám nemůže vznikat rozdíl mezi ÚZC a DZC u takovéhoto majetku, protože ÚO = DO a ZC zúčtována při likvidaci nebo prodeji na 551 či 541 je uznatelným nákladem s odkazem na Vámi zmíněný § 24/2/b). O tyto ZC bych tedy neupravoval výsledek hospodaření v ř. 40 DAP. Určitě bych si analyticky rozčlenil 551 a 541 kvůli DZP a ponechal tento náklad jako daňově uznatelný ve výsledku hospodaření, ze kterého vytváříte v DAP ZD.

    • 31. 3. 2008 7:21

      Pavla (neregistrovaný) 217.112.168.---

      Re: zařazení a prodej majetku během 1 ro
      Ještě jednou děkuji. Teď mám aspoň jistotu, že to budu mít dobře. Pokud bych Vás mohla ještě poprosit, mohl byste mi prosím poradit ještě v jedné věci. Jaké máte zkušenosti s podáváním dodatečného daňového přiznání k DPPO? Říkala jsem si, že bych podala dodatečné daňové přiznání k letům 2005, 2006 a 2007, protože máme neuplatněné náklady, které se vztahují k těmto letům. Předpokládám, že lhůta pro podání k roku 2005 vyprší 30. 6. 2008. Pokud bych dodatečná daňová přiznání podala teď, můžu vykázané ztráty odečíst ze základu daně v přiznání za rok 2007? Děkuji za odpověď.

    • 31. 3. 2008 7:32

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: zařazení a prodej majetku během 1 ro
      Tak to jste mě dostala, dodatečná DAP k DPPO jsem podával 2x, ale vždy prakticky chvíli po řádném podání a na zvýšení daň. základu, protože se přišlo na nějakou chybu v zaúčtování. Jak je to se lhůtami a možností s uplatněním ztráty po podání dodatečných přiznání nevím jistě, až bude chvilka, mrknu na to.

    • 31. 3. 2008 7:32

      Pavla (neregistrovaný) 217.112.168.---

      Re: zařazení a prodej majetku během 1 ro
      Omlouvám se, samozřejmě že se jedná o roky 2004, 2005 a 2006. To dá rozum, že nejde podávat dodatečné daňové přiznání k roku 2007, když ještě nemám podané ani to běžné.

    • 2. 4. 2008 8:06

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: zařazení a prodej majetku během 1 ro
      Díval jsem se na to, a nevidím v tom problém podle § 47/1 ZSDP uplyne základní prekluzivní lhůta pro podání DODAP za rok 2004 k 31.12.2008. DODAP DAP bych tedy podal. Rozhodně si ještě před podáním pročtěte § 41/4 ZSDP, kde jsou uvedeny důvody, kdy nemůžete podat DODAP. Dejte také pozor na datum zjištění skutečností pro podání DODAP, protože DODAP jste povinna podat nejpozději do konce měsíce následujícího po měsíci zjištění, jinak tam hrozí nějaké sankce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).