Hlavní navigace

Zvláštní režim pro cestovní službu

  • (neregistrovaný) 82.100.29.---

    2. 4. 2008 10:45

    Může mi někdo poradit s § 89 zákona o DPH ? Firma která zprostředkovává ubytování pro různé hotely vybírá od zákazníků zálohy - buď 10% které jsou pouze za provizi za zprostředkování ubytování nebo 100% ve kterých je provize i cena za ubytování. Nevím zda spadá do zvláštní režimu dle § 89 ????? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 4. 2008 10:54

      Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

      Re: zvláštní režim pro cestovní službu
      § 89 se týká firem, které poskytují služby cestovního ruchu vlastním jménem a na vlastní účet. Prodáváte to ubytování vlastním jménem, nebo vystupujete jako OZ toiho daného hotelu ?

    • 2. 4. 2008 11:59

      hugo (neregistrovaný) 82.100.29.---

      Re: zvláštní režim pro cestovní službu
      Tahle firma sama žádné ubytování neposkytuje, pouze zprostředkovává jiným hotelům a účtuje za to provizi ubytovaným zákazníkům.

    • 2. 4. 2008 12:10

      Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

      Re: zvláštní režim pro cestovní službu
      Uvedu příklad: Cestovní agentura ABC nakupuje letenky a prodává je svým jménem zákazníkům. To je cestovní služba podle § 89.
      Firma CDE zprostředkovává jménem firmy ABC jako jejich dealer na jejich účet prodej letenek na základě mandátní smlouvy. V tomto případě se nejedná o cestovní službu podle § 89.

    • 2. 4. 2008 12:32

      hugo (neregistrovaný) 82.100.29.---

      Re: zvláštní režim pro cestovní službu
      Podle vaší odpovědi by mi firma asi jednou spadla a jindy zase ne do zvláštního režimu. Uvedu také příklady jak to funguje: firma xy zprostředkuje ubytování zákazníkovi, ale zákazník cenu za ubytování samotné platí hotelu a firmě xy zaplatí pouze provizi. Pak by asi firmy xy nespadla do zvláštn.režimu dle 89.

      Další možnost je ta, že firma xy zpřostředkuje ubytování, ale zákazník zaplatí celou částku = ubytování i provizi firmě xy, která ji sama na základě přijaté faktury proplatí hotelu. Pak by do zvláštn.režimu spadla ?

      A pak je tu ještě třetí případ: firma xy zprostředkuje ubytování, zákazník zaplatí provizi i ubytování hotelu a hotel poté proplatí firmě xy provizi.

    • 2. 4. 2008 13:22

      Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

      Re: zvláštní režim pro cestovní službu
      Dal jsem si tu práci a našel vám na netu odkaz na výklad MF ČR.
      http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-53EDF4E6-E7CDCCFA/cds/xsl/219_7566.html

      Každopádně podstatou všeho je to, jestli ta vaše firma skutečně ty služby nakupuje a pak je prodává VLASTNÍM jménem, tedy jestli je účtuje jako své vlastní výkony. Pokud účtuje skutečně těm hotelům jen provizi, nikoli že by od nich ty ubytovací služby KUPOVALA a dále je s přirážkou PRODÁVALA zákazníkům, tak se nejedná o cestovní službu podle §89 a je úplně jedno, kdo vybírá ty peníze od konečných spotřebitelů, tedy těch ubytovaných.

    • 2. 4. 2008 13:31

      Jana (neregistrovaný) 82.100.29.---

      Re: zvláštní režim pro cestovní službu
      Právě, že v některých případech firma xy skutečně jakoby přeprodává službu ubytování. Firma xy nakoupí od hotelu službu ubytování a poté ji vlastně přefakturuje zákazníkovi. Fakturu od hotelu účtuji do nákladů a poté celkovou částku včetně přirážky účtuji do výnosů. Takže v tomto případě jde o §89 ?? A co z toho vlastně pro mě plyne ?? Mám pocit, že čím víc se v tom hrabu, tím méně tomu rozumím.

    • 2. 4. 2008 13:38

      Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

      Re: zvláštní režim pro cestovní službu
      Ano, ten vámi uváděný poslední případ je § 89. jestli si o tom chcete pokecat, zavolejte mi na 47 560 20 51

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).