Hlavní navigace

Povinnost k DPH

  • (neregistrovaný) 89.185.238.---

    2. 4. 2008 18:31

    můžete mi prosím poradit - při zaměstnání vlastníme nebytové prostory, které pronajímáme - do daň. přiznání dle §9, v loňském roce částky na nájemném překročily 1 mil. - musíme se stát plátci DPH?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 4. 2008 18:55

      Jaromír (neregistrovaný) 83.208.229.---

      Re: povinnost k DPH
      Pokud jde o povinnou registraci, pak platí několi pravidel:
      Samotný pronájem je ekonomickou činností, přesně "za ekonomickou činnost se také považuje využití hmotného a nehmotného majetku za účelem získání příjmů, pokud je tento majetek využíván soustavně". Tedy z toho hlediska jste osobou povinnou k dani.
      Ovšem, pronájem nemovitostí je podle § 56 plnění osvobozeným od daně bez nároku na odpočet daně a u tohoto platí, že "Osoba povinná k dani se sídlem, místem podnikání nebo provozovnou v tuzemsku, která uskutečňuje pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, je osvobozena od povinnosti registrovat se jako plátce a není oprávněna podat přihlášku k registraci. Pokud tato osoba začne uskutečňovat zdanitelná plnění a plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně, je povinna podat přihlášku k registraci podle odstavce 1, pokud její celkový obrat přesáhne limit stanovený v § 6 odst. 1. Jestliže se osoba povinná k dani rozhodne uplatňovat daň u nájmu pozemků, staveb, bytů a nebytových prostor podle § 56, může podat přihlášku k registraci kdykoliv."
      Tedy ve vašem případě, nerozhodnete-li se podle té poslední věty uplatňovat daň sami a dobrovolně se nepřihlásíte, nebudete plátci za předpokladu, že vedle toho pronájmu nebudete vykonávat jiná zdanitelná plnění nebo plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně. Pak by se totiž obrat z toho plnění sčítal s obratem za pronájem a stali byste se plátci povinně.
      Pokud by vás tedy napadlo si udělat živnostenský list a něco prodat (zboží, službu atd.), okamžitě by se tržba za tento prodej sečetla s obratem za pronájem a jsou z vás plátci ani nevíte jak :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).