Hlavní navigace

Odečet úroků z hypotéky u dani z příjmu

• (neregistrovaný) 194.149.106.---

3. 4. 2008 9:43

Jsem zaměstnanec a za rok 2007 jsem si sám podával daňové přiznání k dani z příjmů. V roce 2007 jsem začal splácet hypotéku na byt v bytovém domě, který stavěla stavební firma. Se stavební firmou jsem měl sepsanou smlouvu o smlouvě budoucí na převod konkrétního bytu do osobního vlastnictví, měl jsem stanovené platby na výstavbu. Na podzim 2007 byly byty dostavěny, proběhla kolaudace a předání bytu. Zápis do katastru nemovitostí byl proveden v roce 2008. Podle §15 zákona jsem uplatnil odečet úroků z hypotéky,ty mně finanční úřad nechce uznat, protože podle nich je podmínka odečtu vlastnictví bytu. Je to správně? Jak mohu vlastnit něco, co je ve výstavbě? Vlastníkem se stávám až po zápisu do katastru. Proč je v zákoně uvedeno, že odečet úroků je možno použít na výstavbu bytové jednotky?

Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 4. 2008 10:10

Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

Re: Odečet úroků z hypotéky u dani z pří
      No podle mne je to v zákoně bohužel ošetřeno tak, že buď ten byt vlastníte po celou dobu (tedy ve vašem případě celý rok 2007) a užíváte ho k vlastnímu trvalému bydlení nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů.
      Nebo v kdy je ten byt ve výstavbě ho vlastníte (což je ve vašem případě asi blbost) a budete ho užívat po kolaudaci. Opět ho ale musíte vlastnit celý rok.
      A nebo v roce, kdy ho nabydete do vlastnictví ho musíte vlastnit aspoň ke konci zdaňovacího období.
      Takže se obávám, že si budete podle toho třetího bodu uplatnit ty úroky až za rok 2008.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).