Hlavní navigace

Dodatecne priznani-FU nechce vratit dan!

  • (neregistrovaný) 217.77.161.---

    3. 4. 2008 15:52

    Dobry den,

    mam dotaz ohledne dodatecneho danoveho priznani za rok 2003. V kvetnu r. 2003 jsem odesel z firmy, kde jsem byl zamestnan
    a mel dostat odstupne. Zadne odstupne jsem nedostal (bylo uvedeno i na vyplatnim listku) a firma do par mesicu skoncila v konkurzu. Ja po zbytek roku podnikal a v roce 2004 jsem podal radne danove priznani, ve kterem jsem uvedl v prijmech ze zavisle cinnosti i NEVYPLACENE odstupne, jak mi tvrdila/radila moje spravkyne dane. Predpokladal jsem, ze i zalohy na dan byly odvedeny v plne vysi, jak mi nekolikrat potvrdil spravce konkurzni podstaty. Konkurz se tahl 3 roky (dokud se vse nevytunelovalo), ja nic nedostal a tak jsem v roce 2007 podal dodatecne danove priznani. V tomto dodatecnem priznani jsem uvedl pouze prijmy ze zavisle cinnosti, ktere jsem OPRAVDU obdrzel a pouzil srazenou zalohu na dan v plne vysi. Samozrejme mi vysla nizsi dan a rozdil jsem chtel po FU vratit.
    FU trvalo CELY ROK nez se k tomu dostali (porad plno prace) a cca pred mesicem mi volali, ze to vypada slibne a ze bych tu castku mohl dostat skoro v plne vysi.
    Ted ale nastal obrat a nechteji mi nic vyplatit. Chteji abych se stavil osobne a tam mi vysvetli, ze na to nemam narok. Pry zaloha na dan nebyla zaplacena ve vysi, ktera je na vyplatnim listku.

    Muj dotaz: Na co mam nyni pravo? Samozrejme budu vyzadovat pisemne vyjadreni, proc me dodatecne priznani neuznali. Kam se pak obratit, na Financni reditelstvi?
    Dekuji vsem za odpovedi.
    PS: Pokud nekdo dokonce vi, jak tuto slamastyku resit, byl bych velmi vdecny :-), kdyby mi poradil. Jedna se o celkem velkou castku :-(

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 4. 2008 16:35

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.54.---

      Re: Dodatecne priznani-FU nechce vratit
      Asi Vás moc nepotěším, ale pokud srovnáte znění § 5/4 ZDP, tak Vám to bude asi jasnější:
      1/ k 31.12.2003
      "Příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky (§ 6) plynoucí poplatníkovi nejdéle 31 dnů po skončení zdaňovacího období, za které byly dosaženy, se považují za příjmy plynoucí v tomto zdaňovacím období."
      2/ současné znění:
      "Příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky (§ 6) vyplacené poplatníkovi nebo obdržené poplatníkem nejdéle do 31 dnů po skončení zdaňovacího období, za které byly dosaženy, se považují za příjmy vyplacené nebo obdržené v tomto zdaňovacího období. Příjmy vyplacené nebo obdržené po 31. dni po skončení zdaňovacího období jsou příjmem zdaňovacího období, ve kterém byly vyplaceny nebo obdrženy a sražené zálohy z těchto příjmů plátcem daně podle § 38h se započítají u poplatníka na daňovou povinnost až v tom zdaňovacím období, ve kterém budou vyplaceny nebo obdrženy. Obdobně se postupuje při stanovení základu daně a při evidenci příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků."
      Spravedlnost v daních neexistuje, to je základní pravidlo, ze kterého je třeba vycházet. Dříve bylo příjmem ze ZČ vše, co bylo zúčtováno. Na to doplatila spousta poplatníků, neboť zdanili částky, které nikdy nedostali. Z toho důvodu byl ZDP novelizován (dost pozdě) a v současné době se zdaňuje jen ten příjem, který byl do 31. ledna násl. roku skutečně obdržen.

    • 3. 4. 2008 18:36

      Tom (neregistrovaný) 217.77.161.---

      Re: Dodatecne priznani-FU nechce vratit
      Dekuji za Vasi promptni a fundovanou odpoved.
      OK, tim spise je moje DODATECNE DP opravnene.
      Podle tehdejsi legislativy jsem danil, to co jsem MEL dostat. No a nyni podavam dodatecne DP, kde chci zdanit POUZE TO, CO JSEM DOSTAL.
      Podle mne jenom zustava otazkou, jak je to se zalohami na dan, ktere plati zamestnavatel. Zda brat ty "napsane" (na potvrzeni o zdan....) nebo ty realne zaplacene? A pokud realne, kde se daji zjistit?
      Dekuji opet za odpovedi. Vazim si toho, ze mi radite ve svem volnem case.

    • 3. 4. 2008 18:41

      Jaromír (neregistrovaný) 83.208.229.---

      Re: Dodatecne priznani-FU nechce vratit
      No já jsem to pochopil tak, že váš bývalý zaměstnavatel vám sice zálohu strhl, ale už ji jaksi "zapomněl" poslat finančnímu úřadu. Proto vám už není zřejmě co vrátit. Ale kde to ten finanční úřad dohledal, to by mne samotného zajímalo. Leda že ten zaměstnavatel neplatil ani za jednoho zaměstnance, pak by to bylo jednoduché dohledat, to je fakt.

    • 3. 4. 2008 19:57

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.54.---

      Re: Dodatecne priznani-FU nechce vratit
      Problém je v tom, že v DPFO 2003 nelze uplatnit jen to, co jste dostal, to je v rozporu s tehdejším zněním zákona. To, zda zaměstnavatel zaplatil či nezaplatil na daň, není pro DPFO rozhodující (ani teď) - navíc není šance tuto skutečnost zjistit.

    • 7. 4. 2008 20:43

      Tom (neregistrovaný) 217.77.161.---

      Re: Dodatecne priznani-FU nechce vratit
      No ja predpokladam, ze to zjistili prave z toho konkurzniho rizeni, kde asi nebylo zaplaceno za celou firmu jako celek :-(
      Takze mi chcete naznacit, ze jako nic nedostanu :-)
      A ze vlastne neexistovala (neexistuje) jina moznost, jak to DP podat? Tzn. podat ho spravne (zdanit vse, i to, co jsem nedostal) a ted kdyz skoncil konkurz, tak ani dodatecne/opravne DP nepodavat, nebot je to vzhledem k legislative bezpredmetne :-(((
      To prece neni mozne, ze by to tady byl az takovy bananistan ???

      Ted si vzpominam, ze nas bylo ve firme vice takto postizenych a kolega, ktery podaval DP u jineho FU, tak dostal od spravkyne info, ze ma danit jenom to, co dostal. Bylo to sice TEHDY spatne podane, ale z dnesniho pohledu SPRAVNE :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).