Hlavní navigace

Předčasné ukončení leasingu a prodej

• (neregistrovaný) 90.183.75.---

4. 4. 2008 1:32

Leasing na OA jehož začátek byl 4/2006 na dobu 36 měsíců, bude předčasně doplacen 4/2008. OA bude ihned prodán, co přesně musí být splněno, aby klient nemusel dodanit již uplatněné výdaje U??
    Dívala jsem se i na zákon 24/5 ZDP, ale nějak tomu nerozumím, jsem momentálně přepracovaná z daní z příjmů a vůbec mi to nemyslí. Prosím o polopatické vysvětlení...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 4. 2008 8:20

Jaromír (neregistrovaný) 77.104.253.---

Re: předčasné ukončení leasingu a prodej
      Jestli si myslíte, že nám to po daních myslí, jste na omylu :-). Já osobně jsem totálně vyhořelý jak jaderné palivo.
      Tak já odpověď načnu a někdo mne doplní. Jen útržky ze zákona, to bude nejlepší, mnou "přeložené":
      § 5/6 ZDP
      ... Základ daně se zvýší v případě výdajů (nákladů) uplatněných jako výdaje (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, při nedodržení stanovených podmínek pro jejich uplatnění jako výdaje (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Jedná-li se o částky uplatněné jako výdaj (náklad) v předchozích zdaňovacích obdobích, u kterých existuje právní důvod k jejich vrácení příjemcem, zvyšují se o tyto částky příjmy (výnosy) nebo se sníží výdaje (náklady) ve zdaňovacím období, kdy odpadl právní důvod k jejich uplatnění, za předpokladu, že vrácení nebylo zachyceno v účetnictví nebo v daňové evidenci poplatníka při zjišťování základu daně (dílčího základu daně) podle §7 a §9.
      Tedy tím máte k dodanění neuznanou část nájemného, to je jasné.

§ 29/1 ZDP
      (1) Vstupní cenou hmotného majetku se rozumí
      a) pořizovací cena,....Nejsou-li při bezprostředním odkoupení hmotného majetku po ukončení nájemní smlouvy nebo smlouvy o finančním pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku dodrženy podmínky uvedené v §24 odst. 4 nebo odst. 5, lze do vstupní ceny zahrnout veškeré nájemné uhrazené nájemcem do data ukončení smlouvy, které nebylo výdajem (nákladem) podle §24; přitom u poplatníka, který nevede účetnictví, lze do vstupní ceny zahrnout i zálohy na nájemné uhrazené do data ukončení smlouvy.
      Tedy neuznané nájemné vám zvyšuje vstupní cenu vozidla.
      § 24/2 ZDP
      (2) Výdaji (náklady) podle odstavce 1 jsou také
      b) zůstatková cena
      2. prodaného nebo zlikvidovaného hmotného majetku, který lze podle tohoto zákona odpisovat
      Tedy neuznané nájemné daňově uplatníte při prodeji v rámci zůstatkové ceny auta.
      Víc polopatě to bohužel neumím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).