Hlavní navigace

Dálkové bakalářské studium

 • (neregistrovaný) 85.71.114.---

  4. 4. 2008 11:42

  Dobrý den. Studavala jsem minulé diskuse a prosím o ujištění. Student na VŠ - dálkové bakalářské studium, má nárok na slevu 200,- Kč, pokud mu je max 26 let. Pokud žije s rodiči ve společné domácnosti, mají i rodiče nárok na slevu na dítě. A kdyby byl studen zaměstnán? Může uplatnit výše zmíněné slevy? Je rozdíl být zaměstnán na HPP a brigádně, nebo se můžou, jak sleva na studenta, tak sleva na dítě uplatnit vždy a je pouze podmínka státem uznávaná VŠ? Děkuji Dana.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 4. 2008 23:54

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: dálkové bakalářské studium
   Podmínkou je státem uznaná VŠ a nezáleží na tom, zda studuje magisterské nebo bakalářské, denně či dálkově. Ale nesmí jít o studium v programu celoživotního vzdělávání. Další podmínkou je věk do 26 let. Pokud tyto podmínky splňuje, má status studenta a má nárok po podepsání daňového prohlášení na daňovou slevu na poplatníka (měsíčně 2070 Kč) a na slevu na studenta (měsíčně 335 Kč). 200 Kč platilo loni, protože nyní se daň počítá jinak - jinak se určuje daňový základ. Pokud máte smlouvu v prac. poměru nebo dohodu o pracovní činnosti, pak z těch se odvádí pojištění a daň se počítá z tzv. superhrubé mzdy, tzn. hrubá mzda nebo odměna plus 35%. Pokud pracujete na dohodu o provedení práce, pak z té se neodvádí pojištění a daň se vypočítá jen z té odměny (základ pro výpočet daně se nenavyšuje o 35%). Takže co se týká čistého výdělku, je dohoda o provedení práce nejvýhodnější. vyplatí se i zaměstnavateli, protože z ní nemusí odvádět pojištění. Práce na dohodu o provedení práce je ale omezena jen 150 h v kal. roce pro téhož zaměstnavatele (u jiného zaměstnavatele zase můžete pracovat na DOPP až 150 h v roce).
   Sleva na vyživované dítě, kterou uplatňuje rodič, je podmíněna tím určením jak píšu, zda má dítě status studenta a navíc tento student musí žít s rodičem, který na něj chce slevu uplatňovat, ve společné domácnosti. Jinak může student vydělávat třeba víc než rodič, s výší výdělku dítěte sleva nesouvisí.

  • 7. 4. 2008 15:30

   Dana (neregistrovaný) 85.70.24.---

   Re: dálkové bakalářské studium
   Děkuji moc za vyčerpávající odpověď. U něj půjde zřejmě o studium kombinované. Takže pokud bude splňovat výše zmíněné, není problém slevy uplatnit. Přeji hezký den a ještě jednou moc děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).