Hlavní navigace

Otec a matka zároveň na RD

 • (neregistrovaný) 62.177.90.---

  8. 4. 2008 11:03

  Prosím, kdo máte zkušenosti s tím, když matka a otec zároveň čerpají rodičovskou dovolenou? Rodič. příspěvek bude i nadále pobírat matka a otec-zaměstnanec zůstane na 4 měsíce doma zároveň s matkou na RD. Dle zákona je to možné. A teď můj dotaz: Kde všude to musí nahlásit? zaměstnavateli to je jasné. pak na zdrav. pojišťovně a CSSZ? A jak je to s platbami na ZP a SP? Jediné co se nám podařilo zjistit je, že ta doba se otci počítá odpracované doby na důchod. Jinak je to zatím ještě pořád rarita a úřady si nás přehazují jak horký brambor a každý se tomu diví, že to lze.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 4. 2008 11:38

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Otec a matka zároveň na RD
   Někde jsem četla informaci zdravotní pojišťovny, že otec na rodičovské dovolené nemusí hradit zdravotní pojištění, ale nenašla jsem oporu v zákoně (možná ji přehlížím). Každopádně mezi osoby pojištěné státem patří: žena na rodičovské dovolené (ne muž na rodičovské dovolené) a osoba, pobírající rodičovský příspěvek. Takže pokud bude rodičovský příspěvek pobírat otec, bude zdravotně pojištěn státem a nemusí hradit pojištění. A matka bude pojištěna z titulu žena na rodičovské dovolené.
   Pobírání rodičovského příspěvku si musí oni vyřídit na úřadě.
   A co se kde hlásí: Jak žena tak muž musí o poskytnutí rodičovské dovolené požádat svého zaměstnavatele a určit dobu, po kterou chce každý z nich rod. dovolenou poskytnout, nejdéle do 3 let dítěte. Po této době se vrací do zaměstnání, zaměstnavatel není povinen jim umožnit návrat do práce dřív, než uplyne doba, o kterou požádali. Sociální pojištění se po dobu rodičovské nehradí (není z čeho). Aby otec nemusel hradit zdravotní pojištění, tak zaměstnavateli prohlásí, že pobírá rodičovský příspěvek.
   Pokud ale někdo jistě víte, že muž nemusí hradit ZP, aniž by pobíral rodičovský příspěvek, napište to sem, pak by odpadlo o to přehození rodičovského příspěvku mezi nimi.

  • 8. 4. 2008 12:16

   Laďa (neregistrovaný) 62.240.178.---

   Re: Otec a matka zároveň na RD
   Ano, v tomto případě nebude za muže plátcem zdravotního pojištění stát. Ale to nevadí, protože jako zaměstnanec (tedy nebude osobou bez zdanitelných příjmů) nebude muset platit ZP z toho důvodu, že bude mít nulový vyměřovací základ, protože bude poskytnuto pracovní volno pro důležité osobní překážky v práci.(podobně jako při nemoci).

  • 8. 4. 2008 12:34

   Laďa (neregistrovaný) 62.240.178.---

   Re: Otec a matka zároveň na RD
   Jen dodám, že nemusíte zaměstnance ohlašovat na ZP, protože nebude osobou, za kterou je plátcem ZP stát.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).