Hlavní navigace

Věcné břemeno

 • (neregistrovaný) 213.195.214.---

  8. 4. 2008 20:57

  Dobrý den.Chodíme a jezdíme přes sousedův pozemek již asi 50 let.Přes naši žádost soused nechce tuto skutečnost zapsat do katastru nemovitostí.Naopak nám chce trasu přejezdu posunout tam,kde by cesta nebyla zpevněná,jezdí k nám i nákladní auta s uhlím.A cestu chce posunout co nejblíže k domu dalšího souseda,ale chce nechat mezi cestou a stěnou domu jen 0,5m odstup.Může nám soused změnit trasu přejezdu přes jeho pozemek?Musí brát soused ohled při posunu cesty na názor souseda,jak daleko povolí cestu od jeho domu?Dům má staré základy a při průjezdu automobilů by mohlo dojít k porušení statiky budovy.Jak musí být cesta široká pro průjezd nákladního auta?Děkuji vám za radu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 4. 2008 21:34

   xy5 (neregistrovaný) 62.204.241.---

   Re: Věcné břemeno
   tak to asi bez dobrého právníka těžko ke své spokojenosti zvládnete
   toto nedávno řešili v jednom podvečerním pořadu na ČT - a nedořešili
   pokud cesta není vyznačená, ale je v majetku souseda, potom Vám přeji, abyste se se sousedem dohodli k Vaší spokojenosti, pokud bude dělat problémy, tak jedině snad se opravdu poradit s právníkem (dnes, bohužel, mi připadá, že zákony jsou o tom, aby vyhrál ten, kdo v nich najde nějakou kličku ve svůj prospěch)

  • 9. 4. 2008 8:39

   J (neregistrovaný) 213.192.2.---

   Re: Věcné břemeno
   Důležité je jak je tento pozemek veden v katastru nemovitostí,jestli jako louka ,zahrada nebo komunikace.

  • 9. 4. 2008 8:59

   právník (neregistrovaný) 193.179.187.---

   Re: Věcné břemeno
   Dobrý den. Chodíme a jezdíme přes sousedův pozemek již asi 50 let.Přes naši žádost soused nechce tuto skutečnost zapsat do katastru nemovitostí. Naopak nám chce trasu přejezdu posunout tam, kde by cesta nebyla zpevněná, jezdí k nám i nákladní auta s uhlím. A cestu chce posunout co nejblíže k domu dalšího souseda, ale chce nechat mezi cestou a stěnou domu jen 0,5m odstup. Může nám soused změnit trasu přejezdu přes jeho pozemek? Musí
   brát soused ohled při posunu cesty na názor souseda, jak daleko povolí cestu od jeho domu? Dům má staré základy a při průjezdu automobilů by mohlo dojít k porušení statiky budovy. Jak musí být cesta široká pro průjezd nákladního auta? Děkuji vám za radu.

   Pokud 50 let jezdíte přes sousedův pozemek, tak fakticky vykonáváte právo z věcného břemene; pokud "zdarma", tak od r. 1989 je to v rozporu s dobými mravy (do r.1989 to bylo s ohledem na panující poměry běžné). Doporučuji uzavřít se sousedem smlouvu o věcném břemeni cesty a tu s geometrickým plánem vložit do katastru. Otázky na šířku cesty, odstup od domu dalšího souseda apod. jsou jednoznačně nad rámec tohoto fóra a je třeba je posuzovat podle místních podmínek. Začněte na Stavebním úřadě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).