Hlavní navigace

Převední leasingu na zaměstnance

  • (neregistrovaný) 82.114.223.---

    11. 4. 2008 11:38

    Dobrý den, mám jeden zvláštní případ postoupení leasingu. Naše firma měla auto na leasing, doplatili jsme všechny leasingové splátky (poslední byla 10.3.2008) a do 31.3.2008 jsme měli zaplatit kupní cenu ve výši 1190,- Kč. Před tímto datem - 18.3.2008 - byl leasing po souhlasu leasingové společnosti převeden na naši zaměstnankyni (ta u nás k 31.3.2008 skončila). Zároveň jsme museli leasingovce zaplatit poplatek za převod. Vím, že ve firmě bude vše uznatelným nákladem. Ale co u té zaměstnankyně? Neplatila nám žádné odstupné, jen si zaplatila kupní cenu za auto. Budu u ní muset něco zdaňovat nebo je to takhle v pořádku. Děkuji za odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 4. 2008 7:47

      Jaromír (neregistrovaný) 83.208.229.---

      Re: Převední leasingu na zaměstnance
      To je velmi dobrá finta, jak se vyhnout zdanění cenou obvyklou u předmětu leasingu zahrnutého po ukončení smlouvy klasicky do OM a následně prodaného dál :-)), to si musím zapamatovat. Finanční úřad bude moc překvapen, až se v tom bude hrabat při případné kontrole a jistě na vás vytáhnou § 2 odstavec 7 zákona o SDP. Zvláště pokud ta zaměstnankyně byla spjatá i o něco víc, než jen jako účastník pracovně právního vztahu :-). I to její náhlé ukončení PP je zajímavé :-).
      Já osobně bych na rozdíl od vás neviděl vůbec problém na straně postupníka, tedy bývalé zaměstnankyně, ale na straně uznatelnosti nájemného u vaší firmy. Klíčová je totiž nájemní smlouva s leasingovkou. A konkrétně definice toho, kdy končí podle této smlouvy DOBA NÁJMU.
      Pokud by totiž doba nájmu končila dnem zaplacení poslední splátky, pak máte nejspíš problém, protože byste nesplnili §24/4/b ZDP, tedy nenásledovalo by bezprostřední převedení vlastnických práv....atd.
      Pokud by ze smlouvy vyplývalo, že doba nájmu končí až po 18.3.2008, pak není co řešit a platí klasická pravidla pro cesi leasingu, včetně daňové uznatelnosti nájemného podle § 24/6 ZDP.
      Tak doufám, že vám to ta leasingovka dobře právně ošetřila :-).

    • 14. 4. 2008 8:32

      Jana (neregistrovaný) 82.114.223.---

      Re: Převední leasingu na zaměstnance
      Děkuji za upozornění na § 24. Dívala jsem se na leasing. smlouvu a všeobecné podmínky. Smlouva byla sjednána dne 30.3.2005, doba pronájmu je 36 měsíců. Z leasingovky došel dopis, že doba trvání smlouvy končí dne 31.3.2008 (a tento den je splatná i kupní cena). Takže si myslím, že i ze strany firmy je vše v pořádku a můžeme si nájemné uplatnit jako daňový náklad.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).