Hlavní navigace

Zdravotní poj.členové dozorčí rady

  • (neregistrovaný) 195.22.52.---

    17. 4. 2008 12:15

    Prosím poradit, pokud bude vyplacena odměna statutárním orgánům v a.s. v prosinci, musí už být přihlášeni ke zdrav. pojištění dříve? Posílají se přehledy, i když není odměna vyplacena?
    Když jim nebude vůbec odměna vyplacena (celý rok), musíme odvádět min. zdrav. pojištění?
    Moc děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 4. 2008 15:40

      Laďa (neregistrovaný) 62.240.178.---

      Re: Zdravotní poj.členové dozorčí rady
      Členové dozorčí rady jsou od 1.1.2008 pro účely zdravotního pojištění považováni za zaměstnance . K 1.1.2008 jste je měli přihlásit u příslušné zdravotní pojišťovny a budete odvádět zdravotní pojistné z jejich příjmů. V každém měsíci je pak zaměstnavatel povinen předkládat každé zdravotní pojišťovně, u níž jsou evidováni, formulář Přehled o platbě pojistného a odvádět pojistné. Pokud členům dozorčí rady v některém měsíci není zúčtována žádná odměna, odvede pojištění z minimální mzdy, a pokud jde o osoby, které nemusí dodržet minimální vyměřovací základ (např. poživatelé důchodu, OSVČ platící zálohy vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu, jiné zaměstnání apod.) odevzdá zaměstnavatel údaje o nulovém vyměřovacím základu a nulovém odvodu pojistného (členové dozorčí rady, kteří nemusí dodržet minimální vyměřovací základ, musí tuto skutečnost doložit).

    • 17. 4. 2008 15:47

      Jana (neregistrovaný) 195.22.52.---

      Re: Zdravotní poj.členové dozorčí rady
      Myslíte, že se toto týká i Společenství vlastníků bytových jednotek, kteří nikdy neměli vyplacené žádné odměny?

    • 17. 4. 2008 15:59

      Laďa (neregistrovaný) 62.240.178.---

      Re: Zdravotní poj.členové dozorčí rady
      Zákon uvádí, pokud z určité činnosti plynou nebo by měly plynout příjmy zdaňované podle § 6 zákona o daních z příjmů. Pokud by jim prokazatelně neměly plynout žádné příjmy, nejednalo by se podle mého názoru o zaměstnání. Ale to by bylo vhodné si ověřit u zdravotní pojišťovny, která může mít jiný názor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).