Re: Závodní lákař
Dobrý den, myslím, že to určuje ZP, pokud zaměstnáváte i jednoho zaměstnance, musíte mít smlouvu se závodním lékařem. Nám přišli na kontrolu z hygieny, samozřejmě jsme to neměli, tak jsme si jí museli zařídit. Je tu pouze problém v tom, že nám sami z hygieny sdělili, že lékaře budeme hledat dost těžko, protože to skoro nikdo nechce dělat. Myslím si , že by to efekt mělo, když máte třeba kolem 10 zaměstnanců, ale ne jednoho. Bezpečáci nám i říkali, že záleži kdo příjde na kontrolu, někdo toleruje do 10 zaměstnanců, někdo to chce od jednoho.
Re: Závodní lákař
Každý zaměstnavatel bez ohledu na svoje právní postavení nebo na svoji velikost musí mít lékaře závodní preventivní péče. Je to pracovněprávní povinnost, jejíž nedodržení kontrolní orgány pokutují.
Měl by to být lékař, který zná pracovní prostředí zaměstnavatele, proto aby odhadl všechna zdravotní rizika s kterými zaměstnanci na pracovišti přichází do styku a v návaznosti na tyto skutečnosti posuzuje zdravotní stav zaměstnance. (nejlepší je najít si obvodního doktora nejblíže místu sídla firmy a tam posílat zaměstnance k prohlídkám. )
Zaměstnanec je povinen se podrobit lékařským prohlídkám, očkováním, vyšetřením... dle par. 106 odst. 4 písm. b) zákoníku práce. Provádí se vstupní, periodická (dle profese) a výstupní.
řeší to zákoník práce par 103 odst 1 písm d)
par 40 zákona č. 20/1966 Sb. o péči a zdraví lidu
zákon č. 48/1997 sb. o veřejném zdravotním pojištění...
Re: Závodní lákař
To sice moc hezký, ale vůbec takového lékaře neseženete, ZP sice řeší zaměstnavatele, ale lékaři nic nenařizuje. My jsme nesehnali žádného do vzdálenosti 40 km!!
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Změny, které přináší rok 2026 do oblasti zaměstnávání
Velký rozcestník změn v roce 2026, které se týkají podnikatelů
Nová sleva na sociálním pojistném v roce 2026
Konec roku rozhoduje: Špatně načasovaná platba daně či pojistného vyjde draho
Více než 1100 korun za to, že vám dají důchod. Přitom nemusíte platit nic
Od sedel po originální brýle. Přinášíme 10 zajímavých příběhů podnikatelů za rok 2025
17. 4. 2008 12:22
Jsme malá organizace, musíme mít smlouvu s lékařem? Jestli ano, prosím, dle čeho. Děkuji.