Hlavní navigace

Darování nemovitosti - sepsání smlouvy

  • (neregistrovaný) 213.195.210.---

    17. 4. 2008 16:44

    Dobrý den,
    rodiče chtějí darovat nemovitost včetně polností dceři se zetěm. Notář požaduje určení ceny tohoto daru.Myslel jsem, že od 1.1.2008 se darovací daň neplatí a tudíž nemusí být znal.posudek,Tak k čemu tuto cenu potřebuje?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 4. 2008 17:03

      anonymous (neregistrovaný) 212.80.86.---

      Re: darování nemovitosti - sepsání smlou
      možná se vyjádří k tomu Pája, jako jediný důvod mě napadá ten zeť. Ten totiž není ve stejném postavení jako dcera. Toť můj laický názor.
      Pokud by to darovali pouze dceři, tak není potřeba ani notář.

    • 17. 4. 2008 17:53

      tom (neregistrovaný) 213.195.210.---

      Re: darování nemovitosti - prosím Páju!!
      >>Dobrý den,
      >>rodiče chtějí darovat nemovitost včetně polností
      >>dceři
      >>se zetěm. Notář požaduje určení ceny tohoto
      >>daru.Myslel jsem, že od 1.1.2008 se darovací daň
      >>neplatí a tudíž
      >>nemusí být znal.posudek,Tak k čemu tuto cenu
      >>potřebuje?
      >>Děkuji
      >
      >možná se vyjádří k tomu Pája, jako jediný důvod mě
      >napadá ten zeť. Ten totiž není ve stejném postavení jako
      >dcera. Toť můj laický názor.
      >Pokud by to darovali pouze dceři, tak není potřeba ani
      >notář.

    • 17. 4. 2008 19:04

      Jirka (neregistrovaný) 62.177.107.---

      Re: darování nemovitosti - prosím Páju!!
      Zeť je v II. skupině, dcera v I.
      Ale "Od daně darovací je osvobozeno bezúplatné nabytí majetku, pokud k němu dochází mezi osobami zařazenými v I. a II. skupině."
      v tom osvobození jsou na tom stejně.

    • 17. 4. 2008 19:44

      tom (neregistrovaný) 213.195.210.---

      Re: darování nemovitosti - prosím Páju!!
      Ještě jeden dotaz.Jak je to s věcným břemenem pro případ dožití?

    • 18. 4. 2008 10:49

      pája (neregistrovaný) 81.19.43.---

      Re: darování nemovitosti - prosím Páju!!
      Pokud bylo myšleno na mne, tak jsem to našel až teď a již bylo odpovězeno.
      K věcnému břemeni- při sepisování darovací smlouvy lze přímo do textu smlouvy zapracovat článek o zřízení věcného břemene dle § 151n a násl.občan.zák. pro dárce-bydlení-bezplatné užívání, doživotní, to je nutno přesně naformulovat.Vkládá se do katastru nem. pro vyšší pr.jistotu,zaniká mimo jiné smrtí oprávněného.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).