Hlavní navigace

Ještě jednou dovoz zboží

 • (neregistrovaný) 217.196.211.---

  17. 4. 2008 20:44

  Dobrý večer,

  při dovozu zboží ze třetí země vstupují do základu pro DPH i vedlejší náklady do prvního místa určení v tuzemsku. Než jsme zboží dovezli nechali jsme si ho zkontrolovat jinou českou firmou.Ta nám potom vystavila fakturu , kde normálně vyčíslili 19 % dph a odvedli, já jsem si nárokovala odpočet.
  Vstupuje tento náklad do základu pro DPH?
  Ale co jsem se dočetla, tak služby přímo vázané na dovoz zboží jsou osvobozeny od DPH - § 69 Zákona o DPH - a tudíž tyto náklady zahrnu do základu pro DPH.

  Ale v případě, že u té kontroly už bylo DPH odvedeno, je nesmysl to znovu zahrnovat do základu daně při dovozu zboží, ne?
  V případě, že by při té kontrole zjistili, že zboží je špatné, tak fakturu vystaví, ale my zboží nedovezeme. Tzn. že tyto náklady nejsou přímo vázané na dovoz?

  Prosím zkušenější o pomoc.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 4. 2008 21:34

   anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

   Re: Ještě jednou dovoz zboží
   Pokud kontrola zboží souvisela s dovozem (podle všeho ano), pak měla být objednávka na službu deklarována, že se jedná o službu související s dovozem. Nevím, kde byla kontrola zboží provedena, ale z dotazu jsem usoudila, že v zahraničí. DD neměl být vystaven s českou daní a vy nemáte nárok na odpočet daně na vstupu - viz. § 72kde je stanoveno, že nárok na odpočet lze uplatnit v případě, že vznikla povinnost odvést daň na výstupu a ta poskytovateli služby (kontroly) nevznikla.
   Célá částka vč. chybně odvedené DPH by měla být součástí základu daně při dovozu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).