Hlavní navigace

Fakturace na Slovensko

  • (neregistrovaný) 85.207.29.---

    24. 4. 2008 7:38

    Dobrý den,
    prosím o radu. Jsme česká firma, budeme provádět zemní práce na území Slovenska pro slovenskou firmu. Ve smlouvě máme uvedenu fakturaci v SKK + 19% DPH. Nejsem si jistá, zda je to tak správně. Nemělo by se fakturovat bez daně? A pokud s daní, měli bychom daň odvést na Slovensko pod slovenským DIČ? Již z dřívější doby jsme zaregistrovaní i jako plátci DPH na Slovensku.
    Moc děkuji za odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 4. 2008 7:46

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: Fakturace na Slovensko
      Pokud jste ORD v dani na Slovensku, budete fakturovat s SK DPH, jedná se o službu uvedenou v našem zákoně v § 10/1, místem plnění je SK, takže smluvní podmínky máte dobře.
      Pokud byste nebyla ORD k dani na Slovensku, fakturovala byste bez DPH (stále místo plnění mimo ČR) a slovenský odběratel, pokud je osoba povinná k dani (podnikatel) by přiznal daň, pokud by odběratl nebyl osoba povinná k dani (třeba občan), pak byste se musela registrova a fakturaci zatížit SK DPH.

    • 25. 4. 2008 7:25

      Blanka (neregistrovaný) 81.19.3.---

      Re: Fakturace na Slovensko
      Dobrý den, jak je to prosím se službou na Slovensko..

      Výměna pneu v ČR Slovenskému odběrateli, ktekrý je plátcem DPH, a auto jezdí jen po Slovensku.

      Česká firma fakturuje na Slovensko bez DPH, s tím, že ten si dodaní?
      Děkuji

    • 25. 4. 2008 7:47

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: Fakturace na Slovensko
      Ve Vašem případě se jedná o práce na věci movité dle § 10/4/c, kde při splnění 2 základních podmínek pro reverse-charge - tedy přechýlení na DIČ slovenského odběratele můžete dle § 10/5 ZDPH fakturovat bez DPH:
      1. Práce byla provedena pro ORD v JČS
      2. Movitá věc (auto) byla přemístěna do JČS - tady je největší kámen úrazu, jak to prokázat, doporučuje se zajistit si od odběratele záznam o provozu vozidla, cesťák, prohlášení atd., nikdo Vám ale nazaručí, že náš berňák to nebude rozporovat.

      Pokud chcete mít klid a 100% jistotu, dejte mu to s CZ DPH s tím, že neprokážete, že auto se vrátilo do SK. Pokud to bude chtít bez DPH, ať Vám vyjde vstříc a dodá Vám něco ze zmíněných důkazních prostředků pro osvobození od DPH.

    • 25. 4. 2008 7:53

      Blanka (neregistrovaný) 81.19.3.---

      Re: Fakturace na Slovensko
      dobře.
      >>>Pokud byste nebyla ORD k dani na Slovensku,
      >>>fakturovala byste bez DPH (stále místo plnění mimo
      >>>ČR)
      >>>a
      >>>slovenský odběratel, pokud je osoba povinná k dani
      >>>(podnikatel) by přiznal daň, pokud by odběratl nebyl
      >>>osoba
      >>>povinná k dani (třeba občan), pak byste se musela
      >>>registrova a fakturaci zatížit SK DPH.
      >>>¨
      >>
      >>Dobrý den, jak je to prosím se službou na Slovensko..
      >>
      >>Výměna pneu v ČR Slovenskému odběrateli, ktekrý je
      >>plátcem DPH, a auto jezdí jen po Slovensku.
      >>
      >>Česká firma fakturuje na Slovensko bez DPH, s tím, že
      >>ten si dodaní?
      >>Děkuji
      >
      >Ve Vašem případě se jedná o práce na věci movité dle §
      >10/4/c, kde při splnění 2 základních podmínek pro
      >reverse-charge - tedy přechýlení na DIČ slovenského
      >odběratele můžete dle § 10/5 ZDPH fakturovat bez DPH:
      >1. Práce byla provedena pro ORD v JČS
      >2. Movitá věc (auto) byla přemístěna do JČS - tady je
      >největší kámen úrazu, jak to prokázat, doporučuje se
      >zajistit si od odběratele záznam o provozu vozidla,
      >cesťák, prohlášení atd., nikdo Vám ale nazaručí, že náš
      >berňák to nebude rozporovat.
      >
      >Pokud chcete mít klid a 100% jistotu, dejte mu to s CZ
      >DPH s tím, že neprokážete, že auto se vrátilo do SK.
      >Pokud to bude chtít bez DPH, ať Vám vyjde vstříc a dodá
      >Vám něco ze zmíněných důkazních prostředků pro
      >osvobození od DPH.


      Děkuji moc za radu.
      S DPH mám pořád problémy, přiznávám, že se v tom nemůžu vyznat, asi mi chybí logika. Čtu to a vůbec tomu nerozumím.
      Mám ještě jednu prosbu.
      Firma začně uskutečňovat obchod s Azerbajdžánem. V únoru zde byli zástupci z Azerbajdžánu. při té příležitosti zaplatili 800 EUR, bylo mi řečeno, že je to nevratná záloha. V Březnu se objevila faktura na těch 800 Eur. a v texu je uvedeno za služby - zhotovení grafických návrhů. Bude to někde figurovat v řádcích DPH.. vývoz zboží mimo EU je par. 20, ale tahle služba?
      Děkuji moc..

    • 25. 4. 2008 8:49

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: Fakturace na Slovensko
      Vašim pocitům moc dobře rozumím, DPH studuju prakticky denně a stále mám nejasnosti, pochybnosti a nedostatky, ta právní úprava je nepovedená, zákon je to dost nepřehledný a spoustu věcí je třeba dovozovat... Je to typická česká vlastnost, vše komplikovat.

      K Vašemu problému: Něco jako nevratná záloha je podle mě nesmysl, zálohq ze své podstaty může být krátkodobá nebo dlouhodobá, ale vždy vyúčtovatelná nebo vratná. Pokud Vám tedy někdo za něco uhradí, co se nebude vyúčtovávat nebo vracet, pak jde o úplatu za něco (službu, zboží, zdržení se jednání atd.). Je pravda, že ve východní zemích fungují jiné obchodní zvyklosti, to ale na chápání záloh tady nic nemění.

      Pokud jde o zhotovení grafických návrhů, nepochybně se jedná o službu, mělo by to být doloženo aspoň objednávkou, nejlépe smlouvou o dílo, kde budete mít specifikováno o co jde, samotná faktura nestačí. U služeb je důležité určit místo plnění. Zhotovení grafických návrhů by podle mého bylo možné považovat za jednu ze služeb v § 10/6 - a to buď inženýrskou nebo reklamní, podle toho, čeho se ty návrhy týkají, doporučuji Vám pozorně projít oddíl SKP služeb 74.1 - pokud se v tom najdete, pak se jedná o službu poskytnutou zahraniční osobě, která nemá v ČR sídlo ani místo podnikání a můžete použít systém reverse-charge a fakturovat osvobozené plnění. Pokud se do uvedených služeb nevejdete, je místo plnění dle § 9 v ČR a fakturujte v CZ DPH. Bohužel služby v § 10/6 jsou specifikovány tak nedostatečně, že je to hodně na Vás, co obhájíte, pokud budete fakturovat bez DPH.

    • 25. 4. 2008 8:52

      Blanka (neregistrovaný) 81.19.3.---

      Re: Fakturace na Slovensko
      Děkuji moc, ale ta fakturuje je mimo Unii.. Azerbajdžán.. .budeme jim dodávat potravinové dopňky a zajiš´tiovali jsme grafiku na ty jejich krabičky ..
      děkuji, proostuduji na co jste mě odkázal...

    • 25. 4. 2008 9:00

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: Fakturace na Slovensko
      To je v pořádku § 10/6 platí pro EU tak třetí země - tj. zahraniční osoby, projděte ty služby v SKP a uvidíte, posuzuje se to velmi obtížně, ale klonil bych se k fakturaci bez DPH.

    • 25. 4. 2008 9:16

      Blanka (neregistrovaný) 81.19.3.---

      Re: Fakturace na Slovensko
      Děkuji moc, jsem dlužník

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).