Hlavní navigace

DPČ a nemocenské dávky

  • (neregistrovaný) 80.188.1.---

    25. 4. 2008 8:49

    Prosím o radu, zaměstnanec má hlavní pracovní poměr a souběžně dohodu o pracovní činnosti. Na DPČ naposledy pracoval 31.3.2008, v dubnu nemá příjem, od 18.4.2008 donesl dvě neschopenky. Má nárok na nemocenské dávky i z dohody? Předpokládám, že ne. Děkuji za rady.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 4. 2008 9:57

      Iva (neregistrovaný) 212.96.164.---

      Re: DPČ a nemocenské dávky
      Také myslím že ne. Nevznikl nárok - neodpracoval žádný den, neodvedl v tom měsíci soc. pojištění. Ještě si myslím, že záleží do kdy tu neschopenku má, jestli koncem dubna ještě nějaké dny neodpracuje.

    • 25. 4. 2008 10:56

      sylva (neregistrovaný) 80.128.29.---

      Re: DPČ a nemocenské dávky
      Zavolejte si na č. 221 924 613-15, je to infolinka SSZ v Praze, tam Vám to řeknou.

    • 25. 4. 2008 11:43

      Renata (neregistrovaný) 81.92.159.---

      Re: DPČ a nemocenské dávky
      Já jsem přesvědčená, že nárok má, neboť má uzavřenou DPČ. Kdyby mu DPČ skončila k tomu 31.3., pak by nárok neměl, ale teď vlastně nemůže ani na DPČ pracovat, protože je nemocný.
      Pokud se na té infolince SSZ dozvíte něco jiného, dejte vědět, ráda se poučím.

    • 25. 4. 2008 13:12

      Eva (neregistrovaný) 80.188.1.---

      Re: DPČ a nemocenské dávky
      Už jsem to našla, vyhl. 165/1979, § 69 - musel by dosáhnout poměrné části započitatelného příjmu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).