Hlavní navigace

Dar-vlastní výrobek

  • (neregistrovaný) 81.2.220.---

    28. 4. 2008 11:54

    Poskytli jsme dar v podobě našeho výrobku. Prosím jak zaúčtovat? Účtujeme v PÚ metoda B. 543/? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 4. 2008 20:15

      Marek (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: Dar-vlastní výrobek
      Z účetního hlediska podle mého názoru o daru v úrovni vlastních nákladů u zásob vlastní výroby ve způsobu B neúčtujete. Jediné co je třeba - vést dostatečně průkaznou evidenci, kde bude dar zachycen ve správném ocenění. Teprve na konci účetního období v DAP k DPPO vyloučíte hodnotu výrobku z uznatelných nákladů a následně pokud splníte podmínky § 20/8 ZDP uplatníte jako položku odečitatelnou od ZD.

      Z hlediska DPH (pokud jste plátce) je poskytnutí nepeněžního daru v souladu s ustanovením § 13/4/a a odst. 5 třeba dar dodanit a pozor, základem daně je cena obvyklá tj. prodejní cena ve Vašem případě. Vypočtené DPH zaúčtujete 543/343 a odvedete v ř. 210 popř.215 DAP.

    • 29. 4. 2008 7:31

      Danden (neregistrovaný) 81.2.220.---

      Re: Dar-vlastní výrobek
      Moc děkuji. Nemusím tedy účtovat na 613, jen si udělám interní doklad na odvod DPH, aby se mi daň na výstupu vložila do příslušného řádku. Dar povedu v evidenci a vypořádám se s ním až v DP? Jsme a.s.

    • 29. 4. 2008 14:41

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Dar-vlastní výrobek
      Budete účtovat:
      vyskladnění výrobku = 543/123
      odvod DPH = 543/343
      Daň z přidané hodnoty na výstupu při darování vlastního výrobku je součástí nákladů dárce. Účtuje se o ní na vrub stejného nákladového účtu účtové skupiny 54 – Jiné provozní náklady, na který se účtuje hodnota poskytnutého daru.

    • 29. 4. 2008 15:27

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: Dar-vlastní výrobek
      Je třeba si uvědomit, že kolega účtuje způsobem B. Tzn., že se zaúčtuje PS 123/613 a během účetního období o pohybech neúčtuje. Pokud by dar účtoval 513/123, mohl by se dostat do situace:

      1.1.08 PS 100,- 123/613 (10 ks/10 Kč)
      29.4.08 dar 10,- 543/123 (1 ks/10 Kč)
      31.12.08 PS odúč. 100,- 613/123 (10 ks/10 Kč)
      31.12.08 KS 0,- neúčtuje (inventura)

      A byl by na účtě 123 v záporu, což u zásob není přípustné.
      Pokud tedy budete o daru účtovat 543/123, je třeba takový výrobek odvést nejdříve na sklad 123/613, což odporuje způsobu účtování B, proto si myslím, že mimoúčetní vyloučení daru v DAP je vhodnější.

    • 30. 4. 2008 6:46

      Danden (neregistrovaný) 81.2.220.---

      Re: Dar-vlastní výrobek
      Nemohu tedy účtovat 10,- 543/613
      DPH 0,9Kč 543/343 ?

    • 30. 4. 2008 7:12

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: Dar-vlastní výrobek
      Aktivaci vlastních výkonů nemůžete účtovat přímo proti nákladům, to je porušení tuším § 58 prováděcí vyhlášky k ZÚ - zákaz vzájemného zúčtování. Pokud o tom chcete účtovat, účtujte nejdřív aktivaci na sklad 123/613 a následně dar 543/123 a DPH 543/343.
      Upřímně jsem se díval úplně do všech chytrých knih co mám k dispozici, ale nikde o tom nic není a ptal se i našeho auditora a ten se kloní k zaúčtování s aktivací na sklad, i přes způsob B by o takové skutečnosti podle něj mělo být účtováno. Musím přiznat, že mě docela překvapuje, že jste a.s. - tedy povinně auditovaná společnost a používáte způsob B, auditoři to většinou neradi kvůli průkaznosti vidí.

    • 30. 4. 2008 7:38

      Danden (neregistrovaný) 81.2.220.---

      Re: Dar-vlastní výrobek
      Moc děkuji za ochotu. Jsem zde od ledna, předtím účetnictví zpracovávala externí firma a nebylo to slavné. Udělám dle vaší rady.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).