Hlavní navigace

Odměna jednatele

  • (neregistrovaný) 80.251.245.---

    2. 5. 2008 22:29

    Vim, ze bylo to casto diskutovano, ale ne vse otazky a nedohromady. Odpovidal by nekdo na tyto strucne dotazy? Budu vdecen.
    1. Jednatel se smlouvou o vykonu funkce s/bez kompenzace se hlasi na ZP, ale ne SP, ano?
    2. Jestli zaplaceno, tak se odvadi pouze ZP, ano?
    3. Musi se odvest ZP z kompenzace (jestli je) jednatele, ktery nebyva v CR, ale v zahranici?
    4. Jednatel kompenzace dostat nemusi, ze ne?

    Dekuji za Vase moudrost! John

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 5. 2008 23:09

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Odměna jednatele
      1. S jednatelem se sjednává mandátní smlouva.
      2. Pokud dostává jednatelskou odměnu, odvádí se oboje pojištění, takže se hlásí jak na sociálku, tak na zdrav. pojišťovnu.
      3. Odměny vyplácené zde - viz bod 1, ať již pobývá v ČR nebo jinde.
      4. Jednatelská odměna nemusí být vyplácena.

    • 2. 5. 2008 23:20

      xxl (neregistrovaný) 88.100.153.---

      Re: Odměna jednatele
      Omlouvám se, že vstupuji nezván - ve výkladu ZDP 2006 Ing. Sedláková z MF uvádí, že při nevyplacení odměny může být jednateli daň doměřena (odůvodněno tím, že se jedná o vztah obchodně právní).

    • 3. 5. 2008 0:17

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Odměna jednatele
      Já to považuji za nesmysl. Myslím, že už se tady o tom psalo.

    • 3. 5. 2008 3:35

      Pavel (neregistrovaný) 78.102.208.---

      Re: Odměna jednatele
      Doměřování nevyplácené odměny jednatele uváděla zatím pouze ing. Salačová. U ing. Sedlákové jsem to ještě nezaznamenal. Z čeho citujete?

      Hezký den!

    • 4. 5. 2008 21:29

      xxl (neregistrovaný) 88.100.153.---

      Re: Odměna jednatele
      To: p.Pavel - Poradce 2006.
      To: p. JIřka - I já považuji mnohé výklady za nesmysl. Bohužel, "Psí hlas do nebe nevolá".

    • 5. 5. 2008 0:13

      Pavel (neregistrovaný) 78.102.208.---

      Re: Odměna jednatele
      To: p.xxl - skoro bych to nazval jako šíření poplašné zprávy:-)) Setrvávám u svého názoru, že tento výklad (naštěstí) má pouze JUDr. Salačová.

      Komentář v Poradci 6/2006 str. 49 nepsala spoluautorka článku Ing. Sedláková, ale JUDr. Salačová. Lehce se o tom přesvědčíte v Poradci 7/2007 str. 166 - 304. Komentáře Ing. Sedlákové, a to nejen v Poradci, k § 6 jsou sporadické a prakticky vždy v návaznosti na § 7 či jiná ustanovení ZDP. "Stanovisko MF" o dodaňování nulových odměn jednatelů a společníků se tu také již neobjevuje. Domnívám se, že takové stanovisko nebylo nikdy na papíře, pouze bylo přáním JUDr. Salačové před jejím přemístěním z MF na MPSV.

      JUDr. Salačová svůj názor o dodaňování opírá o ObchZ. O tom, jak tato paní zná ObchZ svědčí mj. i to, že na stejné stránce Poradce 6/2006 připouští, že jednatel může být zároveň i členem dozorčí rady ve stejné společnosti, kdy se mu pak všechny jeho příjmy zdaní jako jeden příjem. Přitom § 139/2 ObchZ zakazuje, aby jednatel byl členem dozorčí rady.

      Hezký den!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).