Hlavní navigace

Platební rozkaz

• (neregistrovaný) 85.70.169.---

5. 5. 2008 13:24

Zapomněla jsem uhradit zákonné pojištění za auto a pojišťovna mě zažalovala-jedná se o 1853,-- Kč, přišel plaťák na tu částku vč. nákl. řízení na 8500,-- Kč. Dluh jsem uhradila to je v pořádku ale nesouhlasím s náklady řízení-všechny pojistky u pojišťovny mám uhrazeny šlo fakt o zapomenutí - mám podat odpor proti nákladům řízení? Kdyby mi alespoň část prominuli. Prý se může podat i odvolání. Aby to ve finále nebylo ještě dražší .

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 5. 2008 13:39

pája (neregistrovaný) 81.19.43.---

Re: platební rozkaz
      upravuje o.s.ř. v §§ 172 a násl.:
      Platební rozkaz je využíván v občanském soudním řízení obecnými soudy. Upraven je v zákoně o občanském soudním řízení č. 99/1963 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
      Podmínky vydání platebního rozkazu
      Platební rozkaz je formou zkráceného řízení. Soud ho může vydat i bez výslovné žádosti žalobce a bez slyšení žalovaného v případě, je-li v žalobě uplatněno právo na zaplacení peněžité částky a vyplývá-li uplatněné právo ze skutečností uvedených žalobcem.
      V platebním rozkazu žalovanému soud uloží, aby do 15 dnů od doručení platebního rozkazu žalobci zaplatil uplatněnou pohledávku a náklady řízení, nebo aby v téže lhůtě podal odpor u soudu, který platební rozkaz vydal.
      Občanský soudní řád stanoví, že platební rozkaz nelze vydat,
      jde-li o věc, ve které má jednat a rozhodovat senát;
      není-li znám pobyt žalovaného;
      má-li být platební rozkaz doručen žalovanému do ciziny.
      Pokud tedy soud nevydá platební rozkaz, nařídí jednání.
      Důležitým ustanovením zákona je, že platební rozkaz je třeba doručit žalovanému do vlastních rukou, neboť náhradní doručení, které jinak připouští zákon, je vyloučeno. Přitom nelze-li platební rozkaz doručit i jen jednomu ze žalovaných, soud jej usnesením zruší v plném rozsahu.

Platební rozkaz není radno podceňovat
      Občanský soudní řád stanoví, že platební rozkaz, proti němuž nebyl podán odpor, má účinky pravomocného rozsudku a je vykonatelný všemi způsoby exekuce. Podá-li ale i jen jeden ze žalovaných včas odpor, ruší se tím platební rozkaz v plném rozsahu a soud nařídí jednání.

Opravným prostředkem jen proti výroku o nákladech řízení je však i zde odvolání.

Pozdě podaný odpor soud usnesením odmítne; pro nedostatek odůvodnění nelze odpor odmítnout. Podaný odpor soud odmítne též tehdy, podal-li jej ten, kdo k podání odporu není oprávněn.

• 5. 5. 2008 13:51

jana (neregistrovaný) 85.70.169.---

Děkuji za dpověď - pokud se týká zákonné úpravy to jsem si vcelku přečetla - mě jde spíše o praktickou zkušenost jestli se mi může - nevím z jakýkoliv důvodů oněch 8 500,-- navýšit nějakým krokem soudu, jednáním apod. Abych potom místo 8 500,-- neplatila 12 000,-- . Nebo jestli na základě zkušeností veřejnosti je možné že bych nemusela platit celou částku ale třeba jenom soudní poplatek za kolky apod.A pokud bych podávávala odpor k nákladům řízení mám podat odpor nebo odvolání ? Nebo je to jedno? Aby mi to na soudě uznali./omlouvám se musela jsem část zprávy umazat kvůli množství znaků/ Děkuji.

• 5. 5. 2008 14:03

Nevím, jestli to dobře chápu, ale jak jsem to znovu přečetl, tak v platebním rozkazu byla celá částka-dluh+ náklady, jako jedna celková- k úhradě,Pokud ano, tak jste měla podat odpor. POklud by byly náklady oddělené, tak lze podat odvolání jen proti výroku o nákladech řízení, nikoliv odpor.
      O zvýšení nebo snížení částky rozhoduje soud, těžko říci, může se stát, že by mohl snížit, ale neznám text PR a odůvodnění, takže bych střílel naslepo.

• 5. 5. 2008 14:15

Jana (neregistrovaný) 85.70.169.---

V plaťáku byla dlužná částka zvlášť a náklady na řízení také. Dluh jsem uhradila a jde mi o pouze o náklady řízení. Možná jsem se špatně vyjádřila. Omlouvám se.

• 5. 5. 2008 14:17

Tak podejte odvolání proti výši nákladů,pokud máte ještě lhlůtu.

• 5. 5. 2008 14:20

A mohou se mi ty náklady o něco povýšit nebo to zůstane na 8500,--Kč. Lhůtu mám - plaťák přišel minulé pondělí.

• 5. 5. 2008 14:27

nákladům řízení mám podat odpor nebo odvolání
      >>>>>?
      >>>>O zvýšení nebo snížení částky rozhoduje soud, těžko
      >>>>říci, může se stát, že by mohl snížit, ale neznám
      >>>>text
      >>>>PR a odůvodnění, takže bych střílel naslepo.
      >>>V plaťáku byla dlužná částka zvlášť a náklady na
      >>>řízení také. Dluh jsem uhradila a jde mi o pouze o
      >>>náklady
      >>>řízení. Možná jsem se špatně vyjádřila. Omlouvám se.
      >>Tak podejte odvolání proti výši nákladů,pokud máte
      >>ještě lhlůtu.
      >A mohou se mi ty náklady o něco povýšit nebo to
      >zůstane na 8500,--Kč. Lhůtu mám - plaťák přišel minulé
      >pondělí.

Pokud bude dále soud jednat o odvolání a nevyhoví odvolání proti výši, tak se to stát může, ale pokud máte nějaké solidní argumenty, tak naděje zůstává- i když soudy jsou nepředvídatelné.

• 5. 5. 2008 14:34

Moc Vám díky za čas asi to zkusím, zdá se mi 8500,-- proti 1853,-- celkem síla a vůbec když to nebylo úmyslně a pojistky které u té pojišťovny máme jsou uhrazené - k tomuto nedopatření došlo z důvodu prodeje auta a následného vyřizování všech formalit okolo prodeje. A jejich systém upomínek - lehce k tomuto může dojít protože neuvádějí období za kdy ten dluh je a prý je takových lidí hodně - dle sdělení pojišťovny.

• 5. 5. 2008 15:32

Jojo, pojišťovny jsou jak milius, když Vás ukecávají na uzavření čehokoliv, ale když jde pak o jejich prachy,tak jdou přes mrtvoly. Nepoměr mezi částkami je tak zjevný, že by to mohl soud uznat a snížit, ale uvidíte.

• 5. 5. 2008 17:22

anonymous (neregistrovaný) 212.80.86.---

OT: platební rozkaz
      Jano, to Vás tedy lituji a dotyčná pojišťovna, to musí být pěkná sebranka. Protože ihned na Vás vyrukovat s platebním rozkazem, to považuji za krajně neseriózní jednání. Bohužel zákon to takhle povoluje - tím myslím bez jediného pokusu o upomínku ap. Nám se stalo něco podobného, byťáku jsme omylem dlužili asi 480,- a také nám rovnou přišel plaťák + 3500,- za právní zastoupení. Přestože byťák zaměstnává vlastní právníky, tak tohle dali externí kanceláři. Nás tehdy zachránila náhoda, protože manželka na to přišla a peníze poslala a naštěstí tam přišly 1 den před podáním žaloby. Ale od té doby mám pocit, že žiji ve státě zlatokopů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).