Hlavní navigace

Rekonstrukce pozemku

  • (neregistrovaný) 85.160.83.---

    5. 5. 2008 16:46

    Dobrý den,
    máte někdo zkušennost s rekonstrukcí pozemku, tzv. koupím dům se zahradou a zahradu jako pozemek, který se neodepisuje dále rekonsruuju, tak že nakoupím stromky, okrasné keře, udělám rybníček, prostě zahradu např. za 1 milion korun zkrásním.
    Jak budu účtovat? Všechno rovnou do spotřeby, popřípadě zahradní služby, nebo budu odepisovat?

    Moc děkuji za radu

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 5. 2008 17:57

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Rekonstrukce pozemku
      Z hlediska daně z příjmů není výsadba okrasných keřů a osetí pozemku trávou hmotným majetkem ve smyslu § 26 odst. 2 zákona o daních z příjmů, ani nezvyšuje cenu pozemku. Na straně poplatníka se jedná o provozní výdaj, který může být i výdajem daňovým. V daném případě je na poplatníkovi, aby správci daně prokázal, že se jedná o výdaj na dosažení, zajištění a udržení příjmů.
      Pokud však pozemky osázíte tzv. pěstitelskými celky trvalých porostů s dobou plodnosti delší než tři roky (ovocné stromy), výdaje spojené s osázením uplatní do výdajů daňových až prostřednictvím odpisů tohoto hmotného majetku. Podle § 26 odst. 9 zákona o daních z příjmů se pěstitelskými celky trvalých porostů rozumějí:
      a) ovocné stromy vysázené na souvislém pozemku o výměře nad 0,25 ha v hustotě nejméně 90 stromů na 1 ha,
      b) ovocné keře vysázené na souvislém pozemku o výměře nad 0,25 ha v hustotě nejméně 1 000 keřů na 1 ha
      Zhotovení rybníku je z hlediska daně z příjmů pořízením hmotného majetku. Podle přílohy č. 1 k zákonu o daních z příjmů jde o hmotný majetek zatříděný v 5. odpisové skupině, který lze odpisovat po dobu minimálně 30 let.

    • 19. 9. 2008 7:16

      zuzana (neregistrovaný) 213.168.181.---

      Re: Rekonstrukce pozemku
      CZCC241211 jsou parky a zahrady. Jedná se o samostatné stavební dílo a odepisuje se v 5. skupině.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).