Hlavní navigace

PP na dobu určitou - těhotenství

• (neregistrovaný) 89.102.51.---

7. 5. 2008 17:30

dobré odpoledne, nějak v tom nemám jasno, pracuji ve firmě v pp na dobu určitou končící v 31.srpna, zjistila jsem že jsem těhotná.
    Jak to bude od září?těžko mě někdo zaměstná v pátém měsíci, musím se nahlásit na ÚP? pokud ano kdo mi bude vyplácet nemocenskou pokud skončím na rizikovém těhotenství?a kdo rodičovský příspěvek?
    Vím že existuje ochranná lhůta 6 měsíců , ale neruší se nahlášením na ÚP? děkuji za odpověď Jana

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 5. 2008 18:15

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: PP na dobu určitou - těhotenství
      Pokud Vám zaměstnavatel prac. poměr neprodlouží (což asi ne), pak Váš pracovní poměr skončí 31.8. Protože skončíte jako těhotná, budete mít ochrannou lhůtu 6 měsíců, což znamená, že když kdykoli v období 6 měsíců po skončení prac. poměru nastoupíte na nemocenskou nebo na mateřskou, budete mít placenou nemocenskou a/nebo mateřskou na základě tohoto skončeného zaměstnání. Nahlášení na ÚP nemá na ochrannou lhůtu vliv. Takže formulář o nastupu na mateřskou nebo předtím případnou neschopenku odevzdáte tomuto zaměstnavateli. Na mateřskou musíte nastoupit 42 kal. dnů před předpokládaným dnem porodu. Pro nárok na mateřské dávky ale musíte splňovat ještě další podmínku - nasčítat ve dvou letech před porodem aspoň 270 kal. dnů pojištění. Rodičovský příspěvek se netýká zaměstnavatele nikdy, to je státní dávka a požádáte si o něj na úřadě hned po ukončení pobírání mateřských dávek.

• 8. 5. 2008 8:28

Jana (neregistrovaný) 89.102.51.---

Děkuji za odpověď,
      takže jestli jsem to správně pochopila, v září se musím evidovat na ÚP, co když v té době už budu na nemocenské? také se musím zaevidovat?
      A pokud budu evidovaná na ÚP budu dostávat podporu, myslím že dnes je to 60%, a pak dostanu neschopenku až do nástupu na mateřskou, ta je myslím také 60%, takže mění se tím něco?
      Nárok na mateřské dávky asi nebude problém, pracuji poslední dva roky, jen nevím z čeho a jak se bude vypočítávat?
      Asi moc otázek, ale snad mi aspon na některé odpovíte , děkuji Jana

• 10. 5. 2008 20:21

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Po skončení poměru se zaevidujte na ÚP, budete dostávat podporu (dnes myslím 50% a pak 40% z čisté průměrné mzdy, ale nejsem si jistá těmi %), stanete se uchazečem o zaměstnání. Pokud onemocníte, pak budete pobírat nemocenskou (neschopenku odevzdáte zaměstnavateli), ale musíte nemoc oznámit i na ÚP - nemůžete pobírat nemocenskou i podporu. Neschopenka bude Vaší omluvenkou pro ÚP - nebudete tam muset docházet ani se ucházet jinde o zaměstnání. Nemocenské dávky se počítají jinak než podpora. Pokud byste onemocněla třeba již v srpnu a nemoc by pokračovala, nemusíte se na ÚP hlásit - budete pojištěna z titulu nemoci. Dávkami nemocenského pojištění jsou i mateřské dávky, počítají se podobně jako nemocenská - ze součtu výdělků ve 12 měsících před měsícem nástupu na mateřskou.

• 11. 5. 2008 13:02

jana (neregistrovaný) 89.102.51.---

Moc děkuji za osvětlení a přeji krásný den Jana

• 22. 5. 2008 11:22

Jana (neregistrovaný) 89.102.51.---

Mám další otázku.
      Tak bohužel vše bude asi jinak, nastaly problémy a já už skončila na neschopence teď, vypadá to tak že už mi jí jen tak neukončí, až před porodem, zajímalo by mě tedy jak to bude s dovolenou kterou jsem si měla v létě vybrat před ukončením pracovního poměru?
      Bude mi proplacena poslední měsíc pracovního poměru? tedy v srpnu? nebo až před nastoupením na rodičovskou dovolenou?,
      v té době už přeci nebudu ani zaměstnancem, ani v ochranné lhůtě, tak jak to je? děkuji za odpověď Jana

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).