Hlavní navigace

Návrat po 3 dětech a dovolená

  • (neregistrovaný) 213.226.248.---

    9. 5. 2008 7:18

    Dnes by měla nastoupit zaměstnankyně (dítě dovršilo 3 roky a měla požádáno) která odešla 30.11.2000 na MD a od té doby je nepřetržitě na MD a RD. Domluvili jsme se na rozvázání prac.poměru dohodou ke dnešnímu dni, nechtěla bych jí nijak poškodit - má nárok na nějakou část dovolený? Od nástupu na MD 30.11.2000 si o žádnou nepožádala a tudíž nečerpala.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 5. 2008 20:51

      beta (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: Návrat po 3 dětech a dovolená
      Ona zaměstnavatele sice nepožádala o dovolenou, ale to neznamená, že neměla nárok ji čerpat. Požádat o čerpání dovolené bezprostředně před ukončením mateřské dovolené a nástupem na rodič. dovolenou je její právo a výhoda, že se jí nárok na "řádnou" dovolenou z titulu RD nekrátí, pokud toho nevyužila, pak jí zaměstnavatel dovolenou proplatil, alespoň myslím, že v roce 2001 se proplácela. Pak jí vznikl vždy nárok na dovolenou za dobu mateřské dovolené a ten se tehdy po mateřské proplácel, bohužel ted nevím do kdy - domnívám se do změny ZP do 30.9.2004, snad to byla novela 436/2004 Sb., ale to už střílím od boku... Takže nemůžete říci, že od nástupu na 1. mateřskou nečerpala či jí nebyla proplacena řádná dovolená ...?

    • 10. 5. 2008 8:30

      jana (neregistrovaný) 213.226.248.---

      Re: Návrat po 3 dětech a dovolená
      *****
      Přesně tak - nečerpala ani jí nebyla proplácená, chci to teď nějak vyřešit a nevím jak.

    • 10. 5. 2008 12:09

      yy (neregistrovaný) 85.13.73.---

      Re: Návrat po 3 dětech a dovolená
      Podle mě, protože si nepožádala, dovolená , která by jí případně vznikla, vznikla do roku 2005 (MD je výkon práce, ale dítě má 3 roky, tudíž mohla vzniknout někdy v roce 2005) - propadla a k proplácení není , podle současných zákonů, nic.

    • 10. 5. 2008 13:19

      beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: Návrat po 3 dětech a dovolená
      moment, ona se vrací po 3 dětech, takže pak ještě musely vzniknout nároky. alespoň se domnívám, později, pokud neměla děti hned po roce. A také si nemyslím, že Z-kyně musí žádat o dovolenou, tehdy, pokud nepožádala, pak se jí po RD proplatila, ne ?

    • 10. 5. 2008 13:37

      yy (neregistrovaný) 85.13.73.---

      Re: Návrat po 3 dětech a dovolená
      Ale ona je doma od roku 2000, a poslední dítě má 3 roky, takže si opravdu myslím, že tou změnou v čerpání a proplácení dovolené jí neproplacené a nevyčerpaná dovolená do roku 2006 propadla. A protože podle mne poslední dítě má 3 roky, tudíž MD jako výkon práce musel být v roce 2005, tak i tento nárok propadl. Co propláceli dřív nevím.

    • 10. 5. 2008 13:53

      beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: Návrat po 3 dětech a dovolená
      to ano, já spíše sázela na 3 roky promlčecí lhůtu (§ 101 ZP), protože dle mého názoru jde o dluh zaměstnavatele, který je v prodlení a zaměstnanec můžeuplatnit peněžité nároky, ale nevím, zda by to stihla, když jste spočítala výkon práce na 2005, pak dovolenou mohla dočerpat do konce roku 2006, možná něco by uhrála, nevím ... co vy na to ?

    • 10. 5. 2008 15:02

      yy (neregistrovaný) 85.13.73.---

      Re: Návrat po 3 dětech a dovolená
      Já myslím, že ne, protože i o proplácení dovolené dříve musela zaměstnankyně žádat, a i nárok na poslední dítě myslím, že už propadl, spoustě maminek, kterým se nepodařilo např. v roce 2006 přerušit čerpání rodičovské dovolené, protože to zaměstnavatel nepovolil, nárok na ŘD propadl, nevím už přesně, kdy ty novely ZP ohledně dovolené byly. Teprve teď může dovolenou (i když krácenou) čerpat až po skončení rodičovské dovolené, do nedávna to nešlo. Takže myslím, že paní má opravdu smůlu, i když zase když to vezmeme z druhé strany - myslím, že to tady už kdysi vzpomínala paní Jiřka, dovolená by měla vznikat za práci a paní vlastně od r. 2000 pro zaměstnavatele práci nekonala.

    • 11. 5. 2008 7:54

      beta (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: Návrat po 3 dětech a dovolená
      Ta novela, kdy začala propadat dovolená je 436/2004 Sb. s účinností od 1.1.2005, to si dobře pamatuji, protože mě to naštvalo a bombardovala jsem parlament, vládu, poslance námitkami, pustila jsem se do boje s větrnými mlýny, jsem už takový blázen (no a vidíte, ke změně časem došlo, tak to nebyl zase až tak marný boj ..sic to chvilku trvalo ... :-)), další novela od 1.1.2007 - dovolená jiiž mamince nepropadá a tady jsem měla na mysli ten poslední nárok, který by se vešel do 3leté promlčecí doby viz § 218 odst. 2..., kdy je Z-el povinen určit .... Máte pravdu v tom, že před přijetím zákona 262/2006 Sb. si o dovolenou musela matka požádat, protože Z-el jí nesmí určit D na dobu, po kterou je zaměstnankyně na MD nebo RD. A neznalost zákona neomlouvá - to mě vždycky může čert vzít! Jak ta mamina má znát zákony ?! Není povinností Z-ele ji informovat, ale v zájmu dobrých vztahů by mohl. Vím, že mne hned někdo může "napadnout" příklady, kdy naopak Z-ec zneužívá zaměstnavatele, ale toto teď neřeším. Já trpím na maminky a na studenty, pokud mohu, informuji je. Maminám zasíláme oznámení od kdy-do kdy trvá PPM s informací jaký jí vzniká nárok na dovolenou s tím, aby pokud bude žádat o čerpání dovolené, se obrátila se svou žádostí alespoň měsíc předem na svého zaměstnavatele. A tak se nemůže stát (nemělo by) to, nač se dotazovala paní. Mamin mám dost a věřte, že práce také, nedělám to proto, že bych neměla co dělat, ale nedá mi to. A na druhou stranu, proč nechávat peníze státu, mamina s nimi určitě naloží lépe. A ke zmínce, že dovolenou jen za práci - ZP stanoví mateřskou dovolenou na roveň odpracované doby, tady není o čem diskutovat. Taková diskuze by měla smysl tam, kde by mohlo dojít ke změně zákona. Howg
      PS Děkuji za konzultaci a přeji hezký den.

    • 11. 5. 2008 22:20

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Návrat po 3 dětech a dovolená
      Nic proti maminkám, peníze se hodí vždycky, jenže Vy, beto, zřejmě pracujete ve státním, když píšete "proč nechávat peníze státu". Jenže stát ty peníze vždycky někdy vezme, ale soukromník ne, ten na to musí vydělat. Ono to není jen o dobrém vztahu. Jsou to jeho peníze, které musí vydat, přestože ta žena neodvedla žádnou práci. Vy trpíte na maminky, ale kdybyste byla podnikatelkou a zaměstnávala ženy, které by Vám odcházely na mateřskou a Vy jim platila za nic, dívala byste se na to jinak.

    • 11. 5. 2008 22:40

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Návrat po 3 dětech a dovolená
      Ještě k tomu zákonu - samozřejmě, že všichni víme, že zákon pokládá mateřskou dovolenou z hlediska nároku na řádnou dovolenou za dobu odpracovanou. Což ale nic nemění na mém názoru, že řádná dovolená by měla náležet za skutečnou práci. Představte si, že budete mít zaměstnankyni, které se narodí 3 děti a vyjde jí to tak šikovně, že jí vždy v tom roce vznikne nárok na celoroční výměru. Vy, jako podnikatelka, jí zaplatíte 3 měsíční mzdy, to budete podle zákona muset. Ale neříkejte mně, že tak učiníte s radostí a ještě jí budete radit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).