Hlavní navigace

Přepravné s DPH nebo bez DPH

  • (neregistrovaný) 85.70.222.---

    11. 5. 2008 6:43

    Jako CZ DIČ - spediční firma zajišťujeme dopravu zboží z D do CZ. Ve smlouvě s objednávájícím je uvedeno, že se nejedná o služby spojené s dovozem zboží do EU. Pravděpodobně přišlo zboží do D z Japonska.K dispozici je CMR nákladní list s celním razítkem a formulář alternativní důkaz. Faktura na CZ DIČ má být s DPH nebo bez? Když osvobodím, mmám pak nárok na odpočet z faktury od dopravce s DPH?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 5. 2008 12:13

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Přepravné s DPH nebo bez DPH
      Zřejmě se jedná o dovoz zboží ze 3. zemí, kde vy zajišťujete pouze část přepravy a to z X do ČR. V tomto případě se řídíte § 69: Služby přímo vázané na dovoz, včetně přepravy zboží při dovozu, které je povinna osoba, které vzniká daňová povinnost nebo povinnost přiznat daň podle § 23, zahrnout do základu daně podle § 38, jsou v tuzemsku osvobozeny od daně s nárokem na odpočet daně.
      Jelikož jde o plnění osvobozené od daně, nemůže ani vám dopravce vystavit DD s uvedením DPH. Vše je závislé na tom, aby bylo správně specifikováno v objednávce služeb. Objednávka by měla být s upozorněním, že se jedná o dopravu při dovozu zboží pro osobu, která je povinna přiznat daň podle § 23, zahrnout dopravu do základu daně podle § 38 ZDPH.
      Pokud vám tedy vystaví přepravce DD s DPH, pak vy nemáte nárok na odpočet DPH na vstupu, jelikož dle § 72 přepravci nevznikla povinnost odvést DPH na výstupu (viz. § 69).

    • 11. 5. 2008 12:45

      Karel (neregistrovaný) 213.226.250.---

      Re: Přepravné s DPH nebo bez DPH
      Díky za perfektní odpověď. Potvrdily se tím mé obavy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).