Hlavní navigace

Pro účt. autobazaru - dovoz- DPH

  • (neregistrovaný) 88.83.232.---

    12. 5. 2008 17:01

    Dobrý den,
    obrátil se na mne majitel autobazaru s dotazem: na faktuře z Itálie má rozepsané základ daně, DPH a částku s DPH. Zaplatil částku s DPH. Auto je určeno pro další prodej. On chce uplatnit zvláštní režim při prodeji a odvést DPH pouze z přirážky. Tvrdím mu, že to nelze. Jemu zas tvrdí v Itálii, že to jde, že je jedno v kterém členském státě DPH odvede. Já tvrdím, že by měl mít fakturu bez DPH - u nás na vstupu dodanit a vzápětí si nárokovat a pak prodávat jako normální zboží (ne zvl. režim). Má někdo nějakou zkušenost? ¨
    Děkuji mnohokráte za jakoukoliv odpověď.
    Lenka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 5. 2008 11:13

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: pro účt. autobazaru - dovoz- DPH
      Váš názor je správný. Pokud pořídil vč. DPH, pak stejně musí přidanit a nárokovat DPH v ČR. Může požádat o vrácení DPH v Itálii dle italského zákona o DPH - obdoba našeho § 82.

    • 21. 5. 2008 19:54

      Jaroslav Hanzal (neregistrovaný) 86.49.13.---

      Re: pro účt. autobazaru - dovoz- DPH
      dobrý večer,
      já bych otázku ještě rozšířil.
      Bazar dovezl automobil z Belgie (tj. z členského státu EU). Automobil je fakturován v částce bez daně (VAt) s uvedení informace že se jedná o vývoz do členského státu EU a příjemce je plátce. V bazaru tedy provedu samovyměření (ř. 220 dan přizn.) a zároveň odpočet daně (ř. 320 dan. přiznání). A nyní bych rád znal váš názor na následující postup při prodeji tohoto osobního automobilu. U většiny bazarů, které se zabývají dovozem, uplatňují při prodeji zvl režim dle §90 zákona o DPH . domnívám se, že tento postup není správný(ačkoliv u těchto bazarů byla provedena kontrola DPH a dopadla dobře) a že by cena měla být s DPH, které bylo uplatněno v odpočtu na vstupu + DPH ze zisku.
      Děkuji za jakýkoliv názor či praktickou zkušenost.
      Hanzal

    • 22. 5. 2008 9:50

      Lenka (neregistrovaný) 88.83.232.---

      Re: pro účt. autobazaru - dovoz- DPH
      Zvláštní režim podle §90 zákona o DPH lze použít pouze pokud bylo auto ve zvláštním režimu dovezeno. Podle šesté směrnice pro EU jde o zabránění dvojímu zdanění. U vozů prodávaných ve zvláštním režimu byla už DPH jednou odvedena - a to prvním majitelem tohoto auta. Proto už další prodej probíhá dle zvláštního režimu, tedy o DPH se neúčtuje a daní se až hodnota, kterou následný prodejce sám k ceně auta přidal.
      Pokud koupíme ojetý vůz od plátce a sami jsme plátci a na faktuře je napsáno, že se jedná o vývoz do jiného členského státu a prodej je uskutečněn bez DPH, postup při naskladnění je jak píšete. Při prodeji ovšem zase musím vycházet z toho, že mám na skladě vůz bez DPH a DPH na faktuře kupujícímu vyčíslit a odvést státu. Je to totiž stejné, jakobychom kupovali jakékoliv jiné zboží. O zvláštním režimu zde nemůže být řeč. To, zda byla DPH odvedena se dost hlídá. Slouží k tomu i tz. Souhrnná hlášení. Každého čtvrt roku chodím na Finanční úřad prokazovat, že jsme DPH doměřili a při prodeji ho zas odvedli. K původnímu dotazu: oslovila jsem dva finanční úřady - kontrolní oddělení a ty mi dali zapravdu. Sám bazarysta se ptal na třetím FÚ a ti jen doplnili, že by musel být přihlášen k plátcovství DPH v Itálii. Postup při prodeji je ale neměnný.

    • 22. 5. 2008 10:24

      Jaroslav Hanzal (neregistrovaný) 86.49.13.---

      Re: pro účt. autobazaru - dovoz- DPH
      Děkuji za odpověď. Mohl bych Vám poslat naskenovaný kus faktury za automobil, kde jsou informace o DPH (Vat) a poznámka, že se jedná o prodej v rámci EU. Jen pro kontrolu, zda jste se již s touto formulací setkala.
      V textu faktury je uvedeno že se jedná o použitý automobil (secon-hand) ale u vyčíslení VAT je sazba 0%, částka VAT 0,-. Domnívám se, že pokud by se jednalo o prodej z Belgické strany dle zvláštního režimu, pak by tam sazba byla víc než 0% (nevím jaká výše DPH je v Belgii) a částka VAT by samozřejmě byla 0,- (ta se při použití zvl. režimu nevyčísluje).
      Děkuji
      Hanzal

    • 22. 5. 2008 10:35

      Lenka (neregistrovaný) 88.83.232.---

      Re: pro účt. autobazaru - dovoz- DPH
      Poslat můžete, ovšem fakturu z Belgie jsem ještě neviděla a nevím, jestli Vám pomůžu. Pokud použili zvláštní režim, měli by to tam vysloveně napsat - každý stát má jinou formulaci nebo odkaz na své zákony. To že je tam 0% taky nemusí nic znamenat - např. můj program tiskne zvláštní režim ale i vývoz a taky mi tam vyjede DPH 0% - i když se o dani neúčtuje.
      Můj mejl: sanda@centrum.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).