Hlavní navigace

DPČ a nemocenské pojištění

• (neregistrovaný) 80.188.23.---

13. 5. 2008 11:00

Dobrý den, ještě mám jeden dotaz, podívala jsem se do té vyhlášky 165/79 Sb., co jste mi včera poradila a v par. 68 je napsané (jestli čtu dobře), že starobní a invalidní důchodci by neměli být účastni nemocenského pojištění. Stejně tak lidi, co pracují jinde na HPP. A já je normálně přihlašuju a odhlašuju, vyplácím nemocenské atd. Kontrolou ze sociálky jsme prošli, tak teď nevím, jsem zmatená, jestli to čtu dobře. Prosím, můžete mi ještě k tomu poradit?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 5. 2008 12:46

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Re: DPČ a nemocenské pojištění
      Nevím, kde jste toto vyčetla, to jste asi nahlížela do této vyhlášky, která již platí od 1979, takže musíte hledat v platném znění.
      v § 68 se např.píše , že jsou pojištění na DPČ jestliže nemá charakter sjednaného nahodilého zaměstnání,které podle ujednání nemá trvat a netrvalo déle než 7 kal.dnů po sobě jdoucích..
      § 69 - trvání pojištění,jeho vznik a zánik.
      Také si můžete najít v zákoně o organizaci a provádění sociál.zabezpečení 582/91 Sb. úkoly organizací - § 36 b) oznamovací povinnost.

• 13. 5. 2008 12:54

Ivana (neregistrovaný) 80.188.23.---

No jo, to bude tím, asi ta vyhláška nebyla v platném znění. Vzala jsem první, co jsem na internetu našla. Takže ti důchodci můžou mít normálně nemocenskou? Abych se přiznala, tak jsem se dost lekla, protože pár neschopenek od důchodců už jsem vyplatila...

• 13. 5. 2008 13:20

Pokud pracují v pojistném vztahu, tak ano, mají jen omezený počet placených kalend.dnů za rok a od 2008 nesmíte platit déle, než měl trvat poj.poměr.,pokud nebyly vyčerpány dny dříve.
      Také u nich neplatí ochranná lhůta.

• 13. 5. 2008 13:25

Ivana (neregistrovaný) 80.188.23.---

Děkuji, tak to jsem si teda oddechla. Ještě můžu se zeptat - poslední otázku - kde bych našla platnou vyhlášku 165? Já jsem zatím docela začátečnice, tak toho moc prostudovaného zatím nemám :-)

• 13. 5. 2008 14:00

Zkuste zde na foru nebo na str. cssz.cz Vyplatí se koupit si třeba Abecedu mzdové účetní nebo odbírat nějaký odb.časopis.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).