Hlavní navigace

Odstupné-daňově uznatelné?

  • (neregistrovaný) 204.151.5.---

    15. 5. 2008 10:01

    Prosím o radu, je odstupné nad rámec zákona daňově uznatelný náklad? Je rozhodující, zda jej máme sjednáno ve vnitřním předpise nebo kolektivní smlouvě. Nevíte, který paragraf tohle řeší?
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 5. 2008 11:27

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Odstupné-daňově uznatelné?
      V souvislosti s přijetím nového zákoníku práce byl od 1. ledna 2007 změněn i zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb. Do tohoto zákona byl zařazen nový bod 5) § 24 odstavec 2 písm. j). Za daňově uznatelné náklady se považují práva zaměstnanců vyplývající z kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu zaměstnavatele, pracovní nebo jiné smlouvy.
      Mezi nezapočitatelné příjmy, které se nezahrnují do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění, patří odstupné vyplácené zaměstnanci podle zákoníku práce. Toto odstupné však vstupuje jako zdanitelný příjem ke stanovení zálohy na daň z příjmů ze závislé činnosti. V daném případě je superhrubá mzda tvořena součtem hrubé mzdy, odstupného a pojistného hrazeného zaměstnavatelem za sebe sama (35 % z hrubé mzdy a nikoliv z odstupného).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).