Hlavní navigace

OSVČ - auto část hotově,část leasing

 • (neregistrovaný) 81.0.218.---

  15. 5. 2008 17:12

  Prosím o radu. Známý si bude kupovat auto, část zaplatí hotově, část bude na leasing. Je OSVČ a přemýšlí, že by auto vložil do podnikání a uplatňoval si skutečné výdaje (dosud uplaťnuje paušální výdaje).
  Jak je to tedy s tím autem v majetku? Počítají se zde také odpisy? Jak to bude vypadat ten první rok? co bude daňovým výdajem a co ne? Mám zkušenost pouze s podvojným účetnictvím, nikoliv daňovou evidencí..
  Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 5. 2008 13:42

   anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

   Re: OSVČ - auto část hotově,část leasing
   Obávám se, že nelze pořídit auto z části hotově a z části si pronajat formou finančního pronájmu.
   1). Buď si auto najme formou finančního pronájmu (leasingu), zaplatí např. 0. zvýšenou splátku a další splátky dle dohodnutého splátkového kalendáře, minimálně na dobu 60 měsíců. Do nákladů lze uplatnit nájemné v poměrné výši (u leasingu na 60 měsíců za každý měsíc 1/60 z celkově zaplacené částky leasingové ceny). Nájemné lze uplatnit od měsíce, kdy byl předmět nájmu předán ve stavu způsobilém provozu a je sepsána nájemní smlouva.
   Auto po celou dobu nájmu odepisuje leasingová společnost jako vlastník auta. Vlastníkem se nájemnce stane až odkoupením po ukončení nájmu.
   2). Nebo může pořídit auto z části za hotové a z části na úvěr. Úvěr zaeviduje v DE jako nedaňový příjem. Z úvěru uhradí zbytek ceny za auto a bude vlastníkem po převzetí auta, pokud nebude ve smlouvě dohodnuto jinak. Úhrada za auto bude nedaňovým výdajem (hotově i úhrada z úvěru).
   Poskytovatel úvěru se může dohodnout s věřitelem o zástavním právu k tomuto autu po celou dobu splácení úvěru a zároveň může sepsat smlouvu o vypůjčce věřiteli. Pokud jsou tyto smlouvy sepsány, může auto odepisovat vlastník auta.
   Úvěr je splácen např. na základě splátkového kalendáře, kde je rozepsána splátka jistiny (úvěru) a splátka úroku z úvěru. Splátka úroku je daňovým výdajem a splátka jistiny je nedaňovým výdajem.
   3). Nebo může být auto koupeno na splátky a pak je nutno ověřit, zda není ve smlouvě výhrada vlastnictví (kupující se stane vlastníkem až úplným zaplacením). Pak by nebylo možno odepisovat do doby, než bude auto splaceno a kupující nabyde vlastnictví k autu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).