Hlavní navigace

NEPLACENE VOLNO...musí být nepřerušené?

• (neregistrovaný) 90.183.74.---

19. 5. 2008 8:54

Uvedu konkrétní případ. Zaměstnanec - Ukrajinec si u nás nahlásil na tři pátky dopředu řádnou dovolenou, kterou jsme mu dali, ale v pondělí se nedostavil do práce. Dali jsme mu tedy od pondělí do čtvrtku neplacené volno a v pátek - podle původního záměru - řádnou dovolenou. Situace se však opakovala i další dvě pondělí, tedy další dva týdny. Než se nám podařilo s ním telefonicky spojit a domluvit ukončení pracovního poměru, uplynuli tři týdny. Můj dotaz tedy zní: musím mít neplacené volno vkuse tři týdny (včetně sobot a nedělí) nebo ho mohu přerušit těmi pátečními nahlášenými dovolenými a pokračovat neplaceným volnem zase až v pondělí? V zákoně píšou, že musí být splněn odvod alespoň z minimálního vyměřovacího základu za dny neplaceného volna, ale zda musím uvést tři týdny vkuse či je mohu přerušovat páteční dovolenou, a tudíž nezapočítávat sobotu a neděli coby neplacené volno, jsem nenašla. Spočetla jsem to pro oba případy a pochopitelně pro případ neplaceného třítýdenního volna bez přerušení dovolenou by vyměřovací základ pro daný měsíc a s tím související odvod na zdravotním pojištění vyšel o něco vyšší. Děkuji za odpověď a popřípadě za příslušný odkaz na zákon, ve kterém naleznu odpověď na mé otázky. Ještě jednou díky.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 5. 2008 10:01

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: NEPLACENE VOLNO...musí být nepřeruše
      Nepl. volno se uděluje podle dohody obou stran a nikde není psáno, že musí být v kuse. Pokud je žádost o nepl. volno a jeho povolení zaměstnavatelem sepsáno od po do čt a pak zas od po do čt, je to v pořádku. Ovšem za nepl. volno musí být odvedeno 13,5% z poměrné části minimální mzdy za každý den zdrav. pojištění. Z toho 1/3 hradí zaměstnanec a 2/3 zaměstnavatel. Pokud se ale předem dohodnou, že vše bude sraženo zaměstnanci, tak mu srazíte celých 13,5% (měli byste tedy mít s ním toto dohodnuté).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).