Hlavní navigace

Zdr.pojištění při neplac.volnu-je uzn.N?

  • (neregistrovaný) 90.176.92.---

    20. 5. 2008 16:57

    Prosím o radu - je zdravotní pojištění uhrazené zaměstnavatelem za zaměstnance, který písemně požádal o neplacené volno, daňově uznatelným nákladem? Nebo je nutné o toto pojistné zvýšit základ daně? Kde bych mohla najít k tomuto více informací? Předem děkuji?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 5. 2008 7:39

      Jirka (neregistrovaný) 62.177.107.---

      Re: Zdr.pojištění při neplac.volnu-je uz
      Více je z zákoně o daních z příjmů, § 24/2/f.

    • 21. 5. 2008 8:55

      xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Zdr.pojištění při neplac.volnu-je uz
      zákon 48/97 Sb. § 9 odst. 3 říká, že zaměstnanec při neplac. volnu se písemně zaváže (dohodne se zam-telem), že zaplatí buď celé ZP, nebo 1/3 - v zákoně není nikde psáno, že zam-tel může hradit celé ZP za zam-ce
      domnívám se, že pokud to takto chcete udělat - zaplatit celé ZP za zam-ce, tak by to byl příjem zam-ce, který by podléhal zdanění (?)
      u nás vždy celé hradí zam-ec (on žádá písemně o volno,které mu zam-tel poskytuje, tak tam i podepisuje, že souhlasí s celou úhradou)
      jen podotýkám, že za neplac. volno platí ZP jen zaměstnanci, kteří nejsou v kategorii, za které je plátcem ZP i stát

    • 21. 5. 2008 11:39

      Jirka (neregistrovaný) 62.177.107.---

      Re: Zdr.pojištění při neplac.volnu-je uz
      ----
      § 9/3 říká:
      Že se zaměstnanec "může" zavázat že zaplatí část nebo celé pojistné, které je za něj povinen platit zaměstnavatel. O pojistném placeném zaměstnancem se zde vůbec nejedná.

      Pochopitelně když zaměstnavatel zaplatí i část pojistného za zaměstnance, je situace jiná, jedná se o příjem zaměstnance s dopadem. Dopadem je ale zase jen pojistné/tentokrát obojí/ a daň.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).