Hlavní navigace

Stravné v cizí měně-vez Vás to nezvládnu

  • (neregistrovaný) 84.244.78.---

    21. 5. 2008 11:00

    Dobrý den,
    přečetla jsem si zákoník práce o vyplácení stravného a stále mi není jasné jakým způsobem se krátí zahraniční stravné, v případě že má zaměstnanec zajištěno stravování v místě.
    V mém případě: nárok zaměstnance na stravné je 45 Euro/den. On dorazil na hranice cizího státu ve 12 hod v poledne, pak krátím
    těchto 45 Euro a jak dále, když bylo zajištěno stravování v místě?
    Prosím poradíte mi, jsem z toho jelen.
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 5. 2008 12:03

      Marťa (neregistrovaný) 194.108.137.---

      Re: Stravné v cizí měně-vez Vás to nezvl
      Hezký den, tak v tom zákoníku práce máte v § 170 , odst 5 uvedeno následující: Bylo-li zaměsnanci poskytnuto během zahraniční pracovní cesty jídlo, která má charakter snídaně, oběda nebo večeře, na které zaměstnanec nepřispívá, je zaměstnavatel oprávněn krátit stravné o 25% ze zákl.sazby, nebo až o 35% z poloviční sazby= což je Váš případ , tj. 45:2 á 35%...

    • 21. 5. 2008 12:21

      Pepi (neregistrovaný) 84.244.78.---

      Re: Stravné v cizí měně-vez Vás to nezvl
      Aha, takže pokud to dobře chápu, tak zaměstnanec tam dorazil ve středu ve 12 hod, tak to je 45 Eur x 0,65 (krátíme o 35%)=29,25 Eur,
      potom ve čtvrtek celý den, tj. 45 Eur x 25 (krátíme o (3x25%), tj. 11,25 Eur,
      v pátek v 18 hod překročil hranice zpět do ČR, takže to bylo se snídani, krátíme o 25 %, tj. 45 Eur x 0,75, tj. 33,75 Eur.
      Ještě k tomu stravné za naše území, neboť trvala cesta do místa bydliště nad 5 hod.
      Prosím jakou měnou přepočítat Euro, pokud dostal zálohu v české měně?
      Děkuji Vám.

    • 21. 5. 2008 12:36

      Libuse (neregistrovaný) 193.85.236.---

      Re: Stravné v cizí měně-vez Vás to nezvl
      Vezmete kurz CNB, mena EURO, dne kdy dostal vyplacenou zalohu

    • 21. 5. 2008 12:53

      Marťa (neregistrovaný) 194.108.137.---

      Re: Stravné v cizí měně-vez Vás to nezvl
      Ano ve Vašem případě kurzem dne vyplacené zálohy.

    • 21. 5. 2008 12:45

      Marťa (neregistrovaný) 194.108.137.---

      Re: Stravné v cizí měně-vez Vás to nezvl
      A Vy mu poskytnete základní sazbu 45,-EUR, když překročil státní hraniči přesně ve 12 hod ? základní sazbu můžete poskytnout , jestliže v zahraniční zaměstnanec pobyl déle než 12 hodin. A když už jste tedy vzala těch 45,-EUR, tak ze základní sazby se krátí 25% a ne 35% , jinak jste správně uvedla, že se krátí každé jídlo. Na tuzemské stravné JE nárok, jestliže služební cesta trvala po území ČR více než 5 hodin ( nevím ve Vašem případě...do místa bydliště ?=záleží na údajích v pracovní smlouvě) . Zálohu přepočítáte kurzem platným ke dni nástupu na služební cestu

    • 21. 5. 2008 12:47

      Marťa (neregistrovaný) 194.108.137.---

      Re: Stravné v cizí měně-vez Vás to nezvl
      >>>>a
      >>>>stále mi není jasné jakým způsobem se krátí
      >>>>zahraniční
      >>>>stravné, v případě že má zaměstnanec zajištěno
      >>>>stravování v místě.
      >>>>V mém případě: nárok zaměstnance na stravné je 45
      >>>>Euro/den. On dorazil na hranice cizího státu ve 12
      >>>>hod
      >>>>v
      >>>>poledne, pak krátím
      >>>>těchto 45 Euro a jak dále, když bylo zajištěno
      >>>>stravování v místě?
      >>>>Prosím poradíte mi, jsem z toho jelen.
      >>>>Děkuji.
      >>>
      >>>Hezký den, tak v tom zákoníku práce máte v § 170 ,
      >>>odst 5 uvedeno následující: Bylo-li zaměsnanci
      >>>poskytnuto
      >>>během zahraniční pracovní cesty jídlo, která má
      >>>charakter snídaně, oběda nebo večeře, na které
      >>>zaměstnanec
      >>>nepřispívá, je zaměstnavatel oprávněn krátit stravné
      >>>o
      >>>25% ze zákl.sazby, nebo až o 35% z poloviční sazby=
      >>>což je Váš případ , tj. 45:2 á 35%...
      >>Aha, takže pokud to dobře chápu, tak zaměstnanec tam
      >>dorazil ve středu ve 12 hod, tak to je 45 Eur x 0,65
      >>(krátíme o 35%)=29,25 Eur,
      >>potom ve čtvrtek celý den, tj. 45 Eur x 25 (krátíme o
      >>(3x25%), tj. 11,25 Eur,
      >>v pátek v 18 hod překročil hranice zpět do ČR, takže
      >>to bylo se snídani, krátíme o 25 %, tj. 45 Eur x
      >>0,75,
      >>tj. 33,75 Eur.
      >>Ještě k tomu stravné za naše území, neboť trvala
      >>cesta
      >>do místa bydliště nad 5 hod.
      >>Prosím jakou měnou přepočítat Euro, pokud dostal
      >>zálohu v české měně?
      >>Děkuji Vám.
      >A Vy mu poskytnete základní sazbu 45,-EUR, když
      >překročil státní hraniči přesně ve 12 hod ? základní sazbu
      >můžete poskytnout , jestliže v zahraniční zaměstnanec
      >pobyl déle než 12 hodin. A když už jste tedy vzala těch
      >45,-EUR, tak ze základní sazby se krátí 25% a ne 35% ,
      >jinak jste správně uvedla, že se krátí každé jídlo. Na
      >tuzemské stravné JE nárok, jestliže služební cesta
      >trvala po území ČR více než 5 hodin ( nevím ve Vašem
      >případě...do místa bydliště ?=záleží na údajích v pracovní
      >smlouvě) . Zálohu přepočítáte kurzem platným ke dni
      >nástupu na služební cestu

    • 21. 5. 2008 13:21

      Pepi (neregistrovaný) 84.244.78.---

      Re: Stravné v cizí měně-prosím ještě?
      >>>>>poledne, pak krátím
      >>>>>těchto 45 Euro a jak dále, když bylo zajištěno
      >>>>>stravování v místě?
      >>>>>Prosím poradíte mi, jsem z toho jelen.
      >>>>>Děkuji.
      >>>>

      >>>>o
      >>>>25% ze zákl.sazby, nebo až o 35% z poloviční sazby=
      >>>>což je Váš případ , tj. 45:2 á 35%...
      >>>Aha, takže pokud to dobře chápu, tak zaměstnanec tam
      >>>dorazil ve středu ve 12 hod, tak to je 45 Eur x 0,65
      >>>(krátíme o 35%)=29,25 Eur,
      >>>potom ve čtvrtek celý den, tj. 45 Eur x 25 (krátíme o
      >>>(3x25%), tj. 11,25 Eur,
      >>>v pátek v 18 hod překročil hranice zpět do ČR, takže
      >>>to bylo se snídani, krátíme o 25 %, tj. 45 Eur x
      >>>0,75,
      >>>tj. 33,75 Eur.
      >>>Ještě k tomu stravné za naše území, neboť trvala
      >>>cesta
      >>>do místa bydliště nad 5 hod.
      >>>Prosím jakou měnou přepočítat Euro, pokud dostal
      >>>zálohu v české měně?
      >>>Děkuji Vám.
      >>A Vy mu poskytnete základní sazbu 45,-EUR, když
      >>překročil státní hraniči přesně ve 12 hod ? základní
      >>sazbu
      >>můžete poskytnout , jestliže v zahraniční zaměstnanec
      >>pobyl déle než 12 hodin. A když už jste tedy vzala
      >>těch
      >>45,-EUR, tak ze základní sazby se krátí 25% a ne 35%
      >>,
      >>jinak jste správně uvedla, že se krátí každé jídlo.
      >>Na
      >>tuzemské stravné JE nárok, jestliže služební cesta
      >>trvala po území ČR více než 5 hodin ( nevím ve Vašem
      >>případě...do místa bydliště ?=záleží na údajích v
      >>pracovní
      >>smlouvě) . Zálohu přepočítáte kurzem platným ke dni
      >>nástupu na služební cestu
      Prosím, takže opravuji. V první m dni těch 45 Eur vyplatím jen v poloviční výši tj. 22,5 Eur a z toho srazím 35 %, dle § 170, což je vyplaceno 14,625 Eur, je to tak?

    • 21. 5. 2008 13:51

      Marťa (neregistrovaný) 194.108.137.---

      Re: Stravné v cizí měně-prosím ještě?
      Ano, tak to by to mělo být správně.

    • 21. 5. 2008 14:13

      Pepi (neregistrovaný) 84.244.78.---

      Re: Moc děkuji.
      >>>>>>>poledne, pak krátím
      >>>>>>>těchto 45 Euro a jak dále, když bylo zajištěno
      >>>>>>>stravování v místě?
      >>>>>>>Prosím poradíte mi, jsem z toho jelen.
      >>>>>>>Děkuji.
      >>>>>>
      >>
      >>>>>>o
      >>>>>>25% ze zákl.sazby, nebo až o 35% z poloviční sazby=
      >>>>>>což je Váš případ , tj. 45:2 á 35%...
      >>>>>Aha, takže pokud to dobře chápu, tak zaměstnanec tam
      >>>>>dorazil ve středu ve 12 hod, tak to je 45 Eur x 0,65
      >>>>>(krátíme o 35%)=29,25 Eur,
      >>>>>potom ve čtvrtek celý den, tj. 45 Eur x 25 (krátíme o
      >>>>>(3x25%), tj. 11,25 Eur,
      >>>>>v pátek v 18 hod překročil hranice zpět do ČR, takže
      >>>>>to bylo se snídani, krátíme o 25 %, tj. 45 Eur x
      >>>>>0,75,
      >>>>>tj. 33,75 Eur.
      >>>>>Ještě k tomu stravné za naše území, neboť trvala
      >>>>>cesta
      >>>>>do místa bydliště nad 5 hod.
      >>>>>Prosím jakou měnou přepočítat Euro, pokud dostal
      >>>>>zálohu v české měně?
      >>>>>Děkuji Vám.
      >>>>A Vy mu poskytnete základní sazbu 45,-EUR, když
      >>>>překročil státní hraniči přesně ve 12 hod ? základní
      >>>>sazbu
      >>>>můžete poskytnout , jestliže v zahraniční zaměstnanec
      >>>>pobyl déle než 12 hodin. A když už jste tedy vzala
      >>>>těch
      >>>>45,-EUR, tak ze základní sazby se krátí 25% a ne 35%
      >>>>,
      >>>>jinak jste správně uvedla, že se krátí každé jídlo.
      >>>>Na
      >>>>tuzemské stravné JE nárok, jestliže služební cesta
      >>>>trvala po území ČR více než 5 hodin ( nevím ve Vašem
      >>>>případě...do místa bydliště ?=záleží na údajích v
      >>>>pracovní
      >>>>smlouvě) . Zálohu přepočítáte kurzem platným ke dni
      >>>>nástupu na služební cestu
      >>Prosím, takže opravuji. V první m dni těch 45 Eur
      >>vyplatím jen v poloviční výši tj. 22,5 Eur a z toho
      >>srazím
      >>35 %, dle § 170, což je vyplaceno 14,625 Eur, je to
      >>tak?
      >
      >Ano, tak to by to mělo být správně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).