Hlavní navigace

Úpravy najaté nemovitosti

  • (neregistrovaný) 88.146.133.---

    23. 5. 2008 19:32

    Jsme jako firma v pronájmu, najatý prostor jsme si trochu "zkrášlili":
    - sádrokartonové podhledy,
    - sádrokartonové příčky,
    - žaluzie,
    - vymalování, natření zábradlí
    Jednatelé razí heslo, že do domu, který nevlastní nevrazí nic, co by se nedalo odnést -)) teda kromě malování, omítky si snad s sebou potom brát nehodlají -)

    Prosím jedná se o technické zhodcení? Pokud ne v jakém případě by se jednalo např. probourání příčky (2 místnosti = jedna)

    Obecně v případě TZ najaté budovy musím mít souhlas pronajímatele s TZ, pokud se dohodnou, může odepisovat TZ i nájemce v odpisové sazbě budovy. Platí i zde 40 000 hranice, kdy lze účtovat přímo do nákladů?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 5. 2008 12:37

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Úpravy najaté nemovitosti
      TZ = vybourání příčky, snížení stropů, žaluzie, změna rozvodů, zazdění oken = jakákoliv změna stavby.
      Platí hranice 40000,00 Kč i pro TZ u nájemce.

    • 24. 5. 2008 17:23

      Milada (neregistrovaný) 88.146.133.---

      Re: Úpravy najaté nemovitosti
      --- moc Vám děkuji za odpověď, máme totiž kontrolu z FÚ a kontrolka tvrdí, že se u nemovitosti tj. v našem případě u samotného technického zhodnocení najaté nemovitosti hranice 40tis nesleduje a vše se musí zrovna odepisovat.
      My již TZ najaté nemovitosti z předchozích let odepisuje, ale vždy se to účtovalo tak, že se v průběhu roku sledovali tyto náklady na účtu 548 a na konci roku pokud účet 548 celkově nepřevýšil 40 000, tak se nechalo na 548, pokud převýšil tak se přes interní doklad celá částka naúčtovala na účet 022 - TZ nemovitosti.

      Takže kontrolorka nemá pravdu? Za kontrolovaný rok v součtu účet 548 částku 40 000 nepřevýšil.

    • 25. 5. 2008 10:25

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Úpravy najaté nemovitosti
      Je nutno se řídit § 33:
      Technickým zhodnocením se pro účely tohoto zákona rozumí vždy výdaje na dokončené nástavby, přístavby a stavební úpravy ,rekonstrukce a modernizace majetku, pokud převýšily u jednotlivého majetku v úhrnu ve zdaňovacím období počínaje zdaňovacím obdobím 1998 částku 40 000 Kč.
      Je ale nutno všechna technická zhodnocení, dokončená v jednom zdaňovacím období, sečíst. Vy uvádíte, že sečtete účet 548 za rok. Pokud je na účtu 548 evidováno DOKONČENÉ TZ, pak je vše O.K..
      Limit 40000,00 Kč neberete v úvahu pouze při pořízení nemovitého majetku. Ten je nutno zařadit jako odepisovaný majetek bez ohledu na vstupní cenu, tedy i třeba za cenu 1,00 Kč.
      Pro TZ ale platí § 33. Ale to není váš případ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).