Hlavní navigace

Dovoz aut

  • (neregistrovaný) 77.236.209.---

    24. 5. 2008 9:22

    Dobrý den. Přítel bude dovážet vozidla z Německa, opravovat a prodávat. Je povinný se zaregistrovat jako plátce DPH a jak se bude za tato vozidla odvádět DPH ?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 5. 2008 12:09

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: dovoz aut
      Registrace k DPH:
      Pokud nemá povinnost z jiného důvodu, pak se registrovat nemusí.
      Musí ovšem pamatovat na znění ZDPH § 94 odst. 6, že pokud uskutečňuje pořízení zboží z jiného členského státu, stává se plátcem dnem, kdy hodnota pořízeného zboží bez daně v běžném kalendářním roce převýší částku 326 000 Kč.
      Do celkové hodnoty pořízeného zboží se započítává hodnota zboží dodaného osobě povinné k dani formou zasílání zboží podle § 18 a hodnota zboží, které bylo touto osobou nakoupeno v jiném členském státě od plátce daně a přemístěno do tuzemska. Plátce je povinen přiznat a zaplatit daň z pořízeného zboží, jehož hodnotou překročí uvedenou částku.
      Odvod DPH:
      záleží na tom, zda kupující bude plátce, či nikoliv. Dále bude další postup závislý na tom, zda bude pořizováno od plátce nebo neplátce, zda bude pořizováno ve zvláštním režimu, zda od FO nepodnikatele. A dále, zda bude pořizovat auta jako zboží (zda má k této činnosti ŽL).
      Předpokládejme, že bude pořizovat auta jako použité zboží a bude plátce DPH:
      1) nákup od plátce = PFA bude bez DPH, kupující si DPH sám vypočte a uvede v DP k DPH na ř. 220 a pokud se jedná o zboží, pak i na ř. 320. Při prodeji auta pak odvede DPH z celé prodejní ceny.
      2) nákup od neplátce = nebude žádné DPH uvádět v DP k DPH.
      Prodej konečnému odběrateli bude ve zvláštním režimu za dodržení podmínek stanovených v § 90 = odvod DPH bude pouze z jeho marže.
      3) nákup ve zvláštním režimu = totéž, jak uvedeno v bodu 2).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).