Hlavní navigace

Dotaz k dovolené a její čerpání

 • (neregistrovaný) 81.19.43.---

  25. 5. 2008 20:17

  Dobrý den. Mám dotaz týkající se vybrání dovolené za rok 2008 a týká se to mé manželky. Manželka je zaměstnaná od 01.03.2006 u soukromníka / podotýkám Vietnamské národnosti /, kdy má platnou pracovní smlouvu. Od 01.10.2007 do 28.04.2008 byla má manželka na nemocenské / z důvodu těhotenství / Od 29.04.2008 nastoupila na mateřskou dovolenou.
  Když jsem mluvil s jejím zaměstnavatelem, tak ten mě sdělil, že má manželka v roce 2008 nepracovala, tak dovolenou nedostane. Dle mého názoru je to však naopak a na nárok vybrat si dovolenou a tím i ji proplatit její zaměstnavatel musí. Vybrat si ji dle mého názoru může ihned po skončení mateřské dovolené a po jejím vyčerpání nastupuje poté na rodičovskou dovolenou.
  Proto bych se chtěl zeptat jak postupovat v případě, že se ze zaměstnavatele nedomluví a ten ji dovolenou za rok 2008 nebude chtít přiznat. Jsou s ním totiž neustále nějaké problémy v tomhle ohledu. Děkuji za radu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 5. 2008 21:28

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: dotaz k dovolené a její čerpání
   Každý rok se pro dovolenou vždy posuzuje nově. Ona pro něj v roce 2008 nic neodpracuje, takže by bylo logické, že nenáleží žádná dovolená, to je fakt. Nicméně Zákoník práce říká, že doba mateřské dovolené se z hlediska určování nároku na řádnou dovolenou považuje za dobu odpracovanou (jakoby pracovala). A pokud "jakoby" odpracuje aspoň 60 směn (což v jejím případě odpracuje, protože na MD bude od 29.4. zhruba do října, vznikne jí nárok na celoroční výměru řádné dovolené. Tato řádná dovolená by mohla být krácena za dobu nemoci, pokud by letos před mateřskou promarodila 100 a více prac. dnů.Což také není její případ, protože od 1.1. do 28.4. to nedělá ani 100 směn, takže krácení odpadá. Vznikl jí tedy nárok na celoroční výměru. Dále ZP říká, že pokud si o čerpání dovolené požádá tak, aby bezprostředně navazovalo na mateřskou dovolenou, nebude jí tato výměra krácena pro rodičovskou dovolenou, která bude následovat po řádné dovolené. Takže pravdu máte Vy - včas a písemně požádá o vyčerpání případného zbytku řádné dovolené z roku 2007 a o čerpání celoroční nekrácené výměry za rok 2008 (aby ŘD navazovala na MD) a toto zaměstnavatel musí dle ZP respektovat. A před koncem čerpání řádné dovolené ho pak písemně požádá o poskytnutí rodičovské dovolené tak, aby ta bezprostředně navazovala na řádnou dovolenou - a toto také musí zaměstnavatel respektovat. V žádosti manželka určí, jak dlouho chce rodičovskou dov. čerpat, nejdéle ale do 3 let dítěte. Hlavně ať má vše písemně podloženo s potvrzeným datem předání zaměstnavateli. Jinak se můžete obrátit na příslušný inspektorát bezpečnosti práce - IPB jsou nyní kontroloři dodržování pracovněprávních zákonů místo úřadů práce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).