Hlavní navigace

Po mateřské nástup do zaměstnání

 • (neregistrovaný) 217.196.209.---

  28. 5. 2008 10:03

  Chtěla bych se zeptat, jak to funguje, abych se mohla vrátit zpět do zaměstnání, kde nyní pracuji před nástupem na mateřskou? Musí se sepsat nějaká dohoda o tom,že mě po mateřské vemou zpět nebo to je už dané a musí...?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 5. 2008 10:09

   Monka (neregistrovaný) 88.102.4.---

   Re: Po mateřské nástup do zaměstnání
   Po MD můžete zažádat písemně o RD ta se poskytuje do věku 3 let dítěte,po tétot době si můžete do 4 let věku dítěte požádat o neplacené volno nebo po těch třech letech pouze oznámit,že opět nastupujete do zaměstnání žádná písemná dohoda není nutná.

  • 28. 5. 2008 10:12

   Monka (neregistrovaný) 88.102.4.---

   Re: Po mateřské nástup do zaměstnání
   Ještě doplním,že pokud by jste nastoupila do záměstnání opět hned po MD musí Vám dát stejnou pozici z které jste odcházela na MD pokud budete pokračovat v RD do 3 let věku dítěte tak Vám musí držet místo ale nemusíjí Vám dát stejnou pozici.např.před MD vedoucí účetní-po 3 letech Vám mohou zaměstnat již jako řadovou účetní né vedoucí.

  • 28. 5. 2008 10:15

   xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

   Re: Po mateřské nástup do zaměstnání
   ano, po mateřské dovolené - tj. po 28 týdnech - se můžete vrátit na původní místo

  • 19. 9. 2008 12:11

   Lenka (neregistrovaný) 193.172.11.---

   Re: Po mateřské nástup do zaměstnání
   Dobrý den, navazuji na tuto komunikaci.
   Je možné, aby se žena vrátila z MD např. po 3 měsících od porodu zpět do práce na hlavní prac. poměr? Je zaměstnavatel povinen ji návrat umožnit ? Tím pádem přestane dostávat PPM, je to tak? a nebo může pobírat PPM a zároveň pracovat u samého zaměstnavatele na zkrác. úvazek?!
   děkuji za informaci

  • 28. 5. 2008 10:13

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Po mateřské nástup do zaměstnání
   Předpokládám, že máte prac. poměr na dobu neurčitou. Je zákonem dané, že máte nárok na mateřskou dovolenou, která trvá 196 kal. dnů a po ní máte nárok se vrátit a zaměstnavatel Vám musí přidělit tu samou práci na pozici, ze které jste odcházela (říká se tomu stejná židle ). Pokud ta pozice zanikla, pak máte nárok na práci dle pracovní smlouvy (záleží tedy na tom, jaký druh práce máte v prac. smlouvě). Po mateřské se nemusíte vracet do práce (a většinou se ženy nevrací), ale požádají rodičovskou dovolenou, která je maximálně do 3 let dítěte. Požádat o ni musíte včas a písemně a určíte dobu, jak dlouho chcete na rodičovské dovolené být, nejdéle do těch 3 let. (nepleťte si to s rodičovským příspěvkem, to je státní dávka a tohoto se nijak netýká). Zákon říká, že zaměstnavatel drží místo po takovou dobu rodičovské dovolené, o jakou žena (nebo muž) požádala a po rodičovské dovolené se vracíte do práce a máte dostat práci dle pracovní smlouvy. Pokud neurčíte délku rodičovské dovolené, pouze napíšete, že žádáte o její poskytnutí, má se za to, že žádáte o nejdelší možnou - tedy do 3 let dítěte. Pokud byste chtěla být doma ještě déle, musela byste se se zaměstnavatelem dohodnout na poskytnutí neplaceného volna, ale na to už on není povinen přistoupit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).