Hlavní navigace

Odpisy-hospodářský rok,nutné.

  • (neregistrovaný) 82.142.83.---

    4. 6. 2008 11:25

    Dobrý den,
    naše společnost má hospodářský rok, odpisy se počítají ale za kalendářní rok.
    Jak mám účtovat, když máme posunuté období ??
    Roční odpis zaúčtuje normálně ke konci našeho období, ve výši 12 měsíců ??
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 6. 2008 11:48

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Odpisy-hospodářský rok,nutné.
      Odpisy při přechodu na hospodářský rok:
      V případě uplatnění odpisu podle § 26 odst. 7 zákona, tj. ve výši jedné poloviny ročního odpisu vypočteného podle § 31 nebo § 32 zákona z důvodu přechodu účtování na hospodářský rok podle účetních předpisů, je třeba pamatovat, že na rozdíl od právnických osob se poloviční výše odpisů neuplatní u poplatníků s příjmy podle § 7 zákona o daních z příjmů, tj. u poplatníků fyzických osob. Důvodem je skutečnost, že pro poplatníka fyzickou osobu zákon o daních z příjmů v § 5 odst. 1 stanoví, že zdaňovacím obdobím je kalendářní rok.
      Přejdeli na účtování v hospodářském roce poplatník právnická osoba, může z hmotného majetku evidovaného na počátku příslušného zdaňovacího období, tj. 1. ledna daného roku, uplatnit odpis pouze ve výši jedné poloviny ročního odpisu vypočteného podle § 31 nebo § 32 zákona. U hmotného majetku, který právnická osoba zaeviduje v průběhu období, kdy přejde na hospodářský rok, odpis uplatnit nemůže, protože majetek není evidován na začátku ani na konci zdaňovacího období, a to i případě, že poplatník právnická osoba podává za tuto část zdaňovacího období daňové přiznání. Až první hospodářský rok bude současně prvním zdaňovacím obdobím, ve kterém bude moci poplatník právnická osoba odpis uplatnit.

    • 4. 6. 2008 12:12

      XX (neregistrovaný) 82.142.83.---

      Re: Odpisy-hospodářský rok,nutné.
      Děkuji, já mám majetek od počátku vzniku společnosti=první zdaňovací období, tzn. že mohu uplatnit odpisy za celý hospodářský rok, tzn. za 12 měsíců ??
      Máme jen posunutý konec období.

    • 4. 6. 2008 16:10

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Odpisy-hospodářský rok,nutné.
      1/2 odpisů uplatníte v případě, kdy zdaňovací období předcházející změně typu účetního (a  tedy i zdaňovacího) období je kratší než 12 měsíců. Pokud uvedete svoji e-mailovou adresu, pošlu vám článek zabývající se problematikou účtování v HR.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).