Hlavní navigace

Fond pracovní doby + svátky

• (neregistrovaný) 82.113.45.---

9. 6. 2008 11:59

Pracuji v provozu, kde děláme stále dva dny 12 hodin (čistého, placeného času - hrubého 13,5), v neděli 11 a pak vždy dva dny volna. Jsme pleäcené pevnou měsíční částkou, ne hodinově. Jak se počítá fond pracovních hodin, které bychom měly odpracovat a počítají se do těchto hodin i svátky nebo ne? Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 6. 2008 13:32

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Re: Fond pracovní doby + svátky
      Co tím myslíte hrubého času a čistého času Když budu počítat 13,5x2+11=38 hodin minus 4x 0,5 hod. na přestávku =máte 36 hodinovou týdení pracovní dobu ?

• 9. 6. 2008 13:38

ally (neregistrovaný) 82.113.45.---

Pracujeme pořád dva dny (12 hodin placených) a pak dva dny volno. Jedeme nonstop víkendy i svátky.Takže v měsíci obvykle odpracujeme 15 nebo 16 dní. Směnu máme 13,5 hodiny, ale placených máme 12 hodin za den (už po odečtení přestávek). Smlouvu máme normálně na celý úvazek.

• 9. 6. 2008 14:18

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Je potřeba zjistit, v jakém vlastně pracujete provoze - zda v nepřetržitém (to je takový, kde se dělá stále ve dne v noci, nelze ho přerušit) nebo ve dvousměnném, kde se na témže pracovišti navzájem střídají pracovníci ve dvou směnách (nemohou být na témže pracovišti, např. u téhož stroje oba zároveň) nebo ve třísměnném (kde se navzájem střídají ve 3 směnách - to u Vás asi není). Pro pracovníka, který pracuje v nepřetržitém nebo třísměnném provoze platí, že maximální úvazek činí 37,5 h týdně v průměru za určité období (pokud nejsou odbory, činí toto průměrovací období najvýše 26 týdnů). Pro pracující ve dvousměnné provoze činí max. průměrný týdenní úvazek 38,75 h. Pokud nejde ani o jeden z těchto provozů, je max. týdenní průměrná doba 40 h. Mluvíme o čistém pracovním času, přestávky nejsou pracovním časem. Zaměstnavatel je povinen předem rozvrhnout pracovníky do směn. Pokud pracovníkovi připadne směna na svátek, ale má kvůli svátku volno, má tento den placený průměrem. Pokud mu nepřipadne směna na svátek, nemá tento den placený vůbec. Pokud mu připadne směna na svátek a on ho odpracuje, pak si v jiný svůj pracovní den vybere náhradní volno, které má placené průměrem anebo má k tomuto svátku příplatek za práci ve svátek. Placení měsíční mzdou je krajně nepraktické a vlastně si dost dobře neumím představit, jak to prakticky provádět. Většinou se platí za odpracované hodiny (v jednom měsíci je jich více a v dalším méně).
      Pracovní doba se podle mého názoru rozvrhuje: počet týdnů v roce x maximální týdenní úvazek.

• 9. 6. 2008 15:09

Pracuji v provoze, kde se pracuje denně (obchod) ale ne v noci. Nedělají se klasicky ranní a odpolední směny, ale právě celodenní. Dva dny a dva dny volna. Vedoucí tvrdí, že někdy je hodin méně, někdy více a celkově že se to srovná. Ale za první pololetí mi chybělo jen v dubnu 10 hodin a za od¨statních pět měsíců mám zase 83 navíc, takže jsem dělala vlastně 73 hodin zadarmo. Neměla by to třeba jednou za půl roku srovnat zaplacením přesčasů nebo placeným volnem?

• 9. 6. 2008 15:18

Takže o nepřetržitý provoz nejde. Pokud nejde ani o dvousměnný, pak je Vaše maximální možná prac. doba 40 h týdně v průměru. Jak jsem psala, ten průměr se sleduje maximálně za 26 týdnů (tam kde jsou odbory až za 52 týdnů). Pokud máte v prac. smlouvě úvazek 40 h, pak Vám má rozvrhnout směny tak, abyste nejdéle po 26 týdnech měla odpracováno 1040 h h (26 x 40). To, co je nad, je přesčas. Ale to odměňování měsíční mzdou je opravdu nepraktické.

• 9. 6. 2008 19:34

anonymous (neregistrovaný) 212.80.86.---

Jiřko, moji kolegové pracují v nepřetržitém provoze, jsou odměňováni měsíčním platem a žádný problém v tom není. Mají stejný plat pořád a jednou na konci vyrovnávacího období se to srovná a proplatí přesčas.

• 9. 6. 2008 19:45

On by v tom nebyl problém, pokud by se to po těch 26 týdnech srovnalo. Jenže tomu tak není. Pokud vezmu 26*40, tak mám za 2.pololetí 2007 48 hodin navíc a teď za pololetí 43. Pracně jsme si vybojovaly (či spíš já, holky drží pusu a já jsem tam teď ta nejhorší) příplatky za so+ne a jsem zvědavá, jestli teď za květen budu mít příplatek za svátek.

• 9. 6. 2008 21:48

Tak příplatky za práci o víkendu jsou od loňska dané ze zákona - nejméně 10%. Příplatek za svátek ve výši 100% náleží také ze zákona. Nebo vybrání náhradního volna, které je proplacené. Vybrání náhr. volna má přednost. Placení měsíční mzdou, když každý měsíc se pracuje jinak dlouho, vidím problematické v tom, že se to opravdu nemusí srovnat - co když někdo skončí pracovní poměr? Nebo má nemoc?

• 9. 6. 2008 22:40

anonymous (neregistrovaný) 212.80.86.---

U nás je harmonogram skoro vyrovnaný, takže tam to dělá tak maximálně směnu nebo dvě a spíše by byl nějaký přesčas, který by se proplatil. A nejsem mzdová, ale při nemoci kolik plánovaných směn při nemoci zmeškal, tolik se mu započítá.

• 10. 6. 2008 13:22

Jeden měsíc dělá třeba 150 h a Vy mu dáte měsíční mzdu 15000 Kč. Další měsíc dělá 180 h a Vy mu zase dáte měsíční mzdu 15000 Kč atd, až po učité době je odpracován takový počet hodin, jaký by měl být. Ale co když dělá 150 h, vy mu dáte měsíční mzdu 15000 Kč, ale od dalšího měsíce je nemocen. Takže jste ho vlastně přeplatili. Nebo naopak - odpracuje více, dostane měsíční mzdu 15000 Kč a od dalšího měsíce, kdy měl pracovat méně, je nemocen. Takže jste ho ošidili. Rozumíte?

• 13. 6. 2008 16:00

Radek (neregistrovaný) 213.195.220.---

>Je potřeba zjistit, v jakém vlastně pracujete provoze
      >- zda v nepřetržitém (to je takový, kde se dělá stále
      >ve dne v noci, nelze ho přerušit) nebo ve dvousměnném,
      >kde se na témže pracovišti navzájem střídají
      >pracovníci ve dvou směnách (nemohou být na témže pracovišti,
      >např. u téhož stroje oba zároveň) nebo ve třísměnném
      >(kde se navzájem střídají ve 3 směnách - to u Vás asi
      >není). Pro pracovníka, který pracuje v nepřetržitém nebo
      >třísměnném provoze platí, že maximální úvazek činí
      >37,5 h týdně v průměru za určité období (pokud nejsou
      >odbory, činí toto průměrovací období najvýše 26 týdnů).
      >Pro pracující ve dvousměnné provoze činí max. průměrný
      >týdenní úvazek 38,75 h. Pokud nejde ani o jeden z
      >těchto provozů, je max. týdenní průměrná doba 40 h.
      >Mluvíme o čistém pracovním času, přestávky nejsou pracovním
      >časem. Zaměstnavatel je povinen předem rozvrhnout
      >pracovníky do směn. Pokud pracovníkovi připadne směna na
      >svátek, ale má kvůli svátku volno, má tento den placený
      >průměrem. Pokud mu nepřipadne směna na svátek, nemá
      >tento den placený vůbec. Pokud mu připadne směna na
      >svátek a on ho odpracuje, pak si v jiný svůj pracovní den
      >vybere náhradní volno, které má placené průměrem anebo
      >má k tomuto svátku příplatek za práci ve svátek.
      >Placení měsíční mzdou je krajně nepraktické a vlastně si
      >dost dobře neumím představit, jak to prakticky
      >provádět. Většinou se platí za odpracované hodiny (v jednom
      >měsíci je jich více a v dalším méně).
      >Pracovní doba se podle mého názoru rozvrhuje: počet
      >týdnů v roce x maximální týdenní úvazek.

• 13. 6. 2008 16:36

Radek (neregistrovaný) 213.195.220.---

Pokud pracovníkovi připadne směna
      >>na
      >>svátek, ale má kvůli svátku volno, má tento den
      >>placený
      >>průměrem. Pokud mu nepřipadne směna na svátek, nemá
      >>tento den placený vůbec. Pokud mu připadne směna na
      >>svátek a on ho odpracuje, pak si v jiný svůj pracovní
      >>den
      >>vybere náhradní volno, které má placené průměrem
      >>anebo
      >>má k tomuto svátku příplatek za práci ve svátek.

Omlouvám se za předchozí prázdnou odpověď, plně s výše uvedeným souhlasím, ale...
      U svého zaměstnavatele jsem právě narazil na problem zaplacení a započítání odpracované doby za směny, které byly ve svátek zrušeny. 3směnnému provozu je můj zaměstnavatel takto klasifikuje, nám-nepřetržitému ne. Protože se mi to nelíbí, vydal jsem se 9.6. na konzultační den pořádaný Inspektorátem bezpečnosti práce na ÚP. Zde mi konzultantka tvrdila, že §115 a 347 ZP je vytržený z kontextu a že jde o tzv. nerovnoměrné rozvržení pracovní doby. Na tu se prý toto započítání nevztahuje. I přes tuto informaci s tím nesouhlasím - metr má být jeden - a dovoluji si Vás ostatní požádat o názor příp. další radu čím argumentovat. Chci učinit oficielní písemný dotaz a požádat tuto instituci o písemné vyjádření. Všem zúčastněným předem děkuji,
      Radek

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).