Hlavní navigace

OT účtování SVJ

• (neregistrovaný) 90.177.109.---

11. 6. 2008 12:20

chci se zeptat na účtování SVJ, dělám účetní už přes deset let, nyní zakládáme SVJ a původní bytová správa nabízí, že účetnictví povede, jde o 30 bytů. Chtěla bych vědět, jaké máte zkušenosti s tímto účtováním, jeho náročností oproti podnikatelské sféře. Myslím si, že by bylo levnější účetnictví dělat sami.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 6. 2008 12:36

L. (neregistrovaný) 90.176.233.---

Re: OT účtování SVJ
      Dobrý den, my jsme si nejdříve nechávaly účetnictví zpracovávat a pak jsme si ho převzaly zpět, ušetřily jsme desetitisícové výdaje a stejně bylo vedeno, nepřesně.Tusíž jsem po dva roky pokračovala ve stejném vedení a třetí rok jsem ho kompletně překopala, tak jak by mělo být.Zakoupila jsem si také knihu společenství vlastníků jednotek od N. Klainové.A pokud si s něčím nevím rady občas kouknu na nějaký portál, popř.vznesu dotaz.Není to až tak složitá věc a pokud by se Vám náhodou vyskytl příoat s kterým byste si nevěděla rady,v dnešní době daňových a poradenských služeb je mnoho.

• 11. 6. 2008 12:37

Gita (neregistrovaný) 193.86.121.---

Rozhodně je lepší vést podvojku, dají se tam nalayticky sledovat jednotlivé byty.
      Pozor na zálohy a vyúčtování společných prostor, ale jinak se to od podnikatelské sféry zas tak moc neliší.
      Je k tomu i slušná literatura, myslím že od Grady.

• 11. 6. 2008 12:56

hela (neregistrovaný) 90.177.109.---

děkuji za názory, taky jsem si to tak nějak myslela,navíc vyúčtování vody a tepla i pro bytovou správu dělá někdo externě, jenom nám pak přiloží jejich vyúčtování, také mě napadlo, požádat bytovou správu o nahlednutí do účtování bytů za poslední rok, aby se dalo určit kolik toho je. Dům jsou starý asi dvacet let a žádné větší opravy zatím neprodělal.

• 11. 6. 2008 13:53

L. (neregistrovaný) 90.176.233.---

Určitě nahlédněte předseda a výbor mají nárok.Pokud se zatím neopravovalo, počítejte s tím že budete to pak znamená rozlišovat dlouhodobé zálohy na určité akce, dle plánu který si na rok schválíte.A pak účtování úvěru.Jinak vedu také Podvojko a opravdu si to můžete analyticky udělat jak potřebujete a opravdu zkuste tu knihu od N.Klainové má tam i předkontace a různé příklady z praxe co vás může klidně potkat.

• 11. 6. 2008 17:40

Pavel (neregistrovaný) 80.188.72.---

Jiné, než podvojné účetnictví, již několik let nelze vést. :-))

Další autorkou je ing. Neplechová.

Protože SVJ je zcela zvláštní právní subjekt, je velmi vhodné se seznámit se zákonem č. 72/1994 Sb. Např. SVJ se nezakládá, ale vzniká přímo ze zákona, aniž by to kolikrát kdokoliv zaznamenal. :-))

Jinak se paní Klainové můžete zeptat na www.zk.webzdarma.cz.

Hezký den!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).