Hlavní navigace

Odstupné při ukončení nájmu

 • (neregistrovaný) 90.176.62.---

  20. 6. 2008 16:47

  Dobrý den,
  Mám dotaz: Nájemní smlouva na dobu neurčitou, ústně jsem se po 8.letech dohodl s pronajimatelem na ukončení nájmu a odstupném za mnou financované stavební úpravy bytu.
  Trošku však majitel okolo odstupného mlží. Prý mohu dostat i soudní výpověď z bytu bez odstupného, když v tomto bytě nemám trvalé bydliště.
  Dále chce pronajimatel již týden před ukončením přepsat energie na sebe.
  Je toto jednání v pořádku? A jaké mám požadovat záruky, že odstupné v dohodnuté výši dostanu?
  Děkuji za odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 6. 2008 8:59

   právník (neregistrovaný) 62.40.76.---

   Re: Odstupné při ukončení nájmu
   Dohoda o zániku nájmu bytu musí být písemná, jinak není platná (totéž platí i pro Nájemní smlouvu na nájem bytu).Takže ústně jste se na zániku nájmu ani na odstupném nedohodli, Váš nájem trvá. Hlášený trvalý pobyt je v oblasti evidence obyvatel a doručování pošty, s nájmem bytu nesouvisí ani jej nepodmiňuje. Výpovědní důvody jsou v Občanském zákoníku, podívejte se na §§ 710 a násl.. Obč.Z. najdete na horní liště - Právo. Ať se také pronajímatel podívá do Občanského zákoníku. Smlouvu s dodavateli energií máte uzavřenou zřejmě Vy, takže nikdo jiný než Vy ji nemůže ukončit nebo změnit. Dále ať se pronajímatel podívá do Trestního zákoníku na § 238 - Porušování domovní svobody a příp. i na § 249a - Neoprávněný zásah do práva nájmu ybtu...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).